Facebook Google+ Twitter

Trwa śledztwo w kopalni ''Wujek-Śląsk''

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-21 14:04

Kopalnia "Wujek-Śląsk" była kilkakrotnie kontrolowana w związku z informacjami o nieprawidłowościach. Nie stwierdzono przypadków fałszowania wyników metanomierzy - poinformował Piotr Litwa, prezes Wyższego Urzędu Górniczego.

Litwa odniósł się w ten sposób do doniesień medialnych o fałszowaniu wyników poziomu metanu w tejże kopalni. "Wykryto drobne nieprawidłowości w sferze dokumentacyjnej. Nie było jednak istotnych zaniedbań, które prowadziłyby do zagrożenia życia górników" - dodał prezes Wyższego Urzędu Górniczego.

Jak zaznaczył - w kwietniu i maju tego roku szczegółowo zbadano wszystkie systemy zabezpieczeń, czy czujniki. Przesłuchano też osoby zatrudnione w kopalni. Mówiły one o wzroście poziomu metanu, ale nie potwierdziły, że dochodziło do fałszowania danych w zakładzie.

Litwa na razie nie chciał wypowiadać się o przyczynach tragedii, do jakiej doszło w kopalni "Wujek-Śląsk". W wyniku pożaru metanu zginęło tam 13 osób. Okolicznościami wypadku zajęła się już komisja złożona z ekspertów górniczych. Śledztwo prowadzi również katowicka prokuratura. Czy w kopalni nie doszło do nadużyć sprawdza również Państwowa Inspekcja Pracy.

Jak dodał szef Wyższego Urzędu Górniczego - wciąż trwa akcja w kopalni, a poziom metanu w wyrobisku jest nadal wysoki. Dlatego w miejscu, gdzie wybuchł pożar mogą przebywać tylko ratownicy górniczy. "Jak tylko będzie możliwość zjechania na dół - zrobimy natychmiast oględziny i zabezpieczymy wszelkie urządzenia - w tym systemy zabezpieczające" - dodał Litwa.

O przyczynach tragedii nie chcą się też jeszcze wypowiadać katowiccy śledczy. Przedstawicielka tamtejszej prokuratury poinformowała jedynie, że zidentyfikowano 8 górników, którzy zginęli w pożarze. Dodała, że część osób zmarła w wyniku uduszenia tlenkiem węgla, a część - ze względu na urazy, między innymi głowy. Zapewniła, że śledczy zbadają wszelkie doniesienia o nieprawidłowościach w kopalni.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.