Facebook Google+ Twitter

Trwa społeczny monitoring funduszy korkowych

Od lipca w szesnastu miastach Polski kontrolerzy obywatelscy monitorują gminne fundusze korkowe.

 / Fot. SLLGODociekają na co i w jaki sposób wydawane są gminne pieniądze – niekiedy grube miliony złotych - pozyskiwane w związku z koncesjonowaniem sprzedaży napojów alkoholowych. Na pierwszy ogień poszły następujące miejscowości: Katowice, Malbork, Morąg, Oława, Opole, Orzysz, Pszczyna, Rabka-Zdrój, Ruda Śląska, Rybnik, Skarżysko-Kamienna, Stronie Śląskie, Strzegom, Szczecin, Świecie i Wrocław.

 / Fot. SLLGOPomysłodawcą organizatorem i autorem narzędzia do monitoringu jest Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich – organizacja, która bada przejrzystość działań administracji i efektywność wydatkowania przez nią środków. Działania realizowane są w ramach projektu „Mocna Straż” Stowarzyszenia Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich, finansowanego ze środków Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Demokracja w działaniu, komponent Nadzór.

Efektem monitoringu będzie opublikowany raport, zawierający wszechstronną analizę efektywności i przejrzystości pozyskiwania oraz wydatkowania funduszy korkowych. oraz gminnych polityk zapobiegania i rozwiązywania problemu uzależnień od alkoholu i narkotyków.

- W piątek, 4 listopada osoby zaangażowane w społeczne śledztwo spotkają się z Warszawie, aby przez 3 dni wymieniać doświadczenia i uzgadniać działania kończące "korkowe" przedsięwzięcie - informuje Agnieszka Podgórska.

Z wpisów zamieszczanych na wewnętrznym forum dyskusyjnym, wygląda, że sytuacja nie jest różowa. Komisje Rozwiązywania Problemów Alkoholowych toną w oparach... nie, nie alkoholu, tylko słodkiego nieróbstwa. Są wygodnymi synekurami, mniej lub obficiej opłacanymi, którymi miejscowe władze obdarowują znajomych i znajomych znajomych. Nie ma jasnych i przejrzystych procedur wyłaniania ich składów, podobnie jest z zasadami wynagradzania. Radni najczęściej nie mają zielonego pojęcia jakie, podsunięte im uchwały podpisują.
Bywa, że pieniądze wydawane są uznaniowo, bez jakiejkolwiek kontroli, bez żądania sprawozdań.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.