Facebook Google+ Twitter

Trwa spór poznańskiej kurii z resortem kultury. Co dalej ze szkołą baletową?

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie zapłaci 13 mln złotych poznańskiej kurii za szkołę baletową. Kuria w piątek wystąpiła do sądu z pozwem przeciwko Skarbowi Państwa o zapłatę za działkę, na której stoi szkoła.

 / Fot. Mateusz Woźniak/CC 3.0Działka przy ulicy Gołębiej w Poznaniu, na której stoi szkoła baletowa jest własnością poznańskiej archidiecezji. Kościół żąda za nią 13 milionów złotych. Kuria w 2007 roku wygrała sprawę o zasiedzenie z prawomocnym wyrokiem sądu, od tego czasu prowadziła negocjacje z władzami szkoły baletowej, jednak nie przyniosły rezultatu. Poznańska kuria prowadziła również rozmowy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jednak ostatecznie zdecydowała się wystąpić na drogę sądową. Ogromna kwota, której żąda kuria byłaby spłatą czynszu z lat 1998-2012.

Ministerstwo prowadziło rozmowy z przedstawicielami archidiecezji. Negocjacje były prowadzone regularnie, strony prawie się dogadały. Kuria miała przedstawić projekt ugody, ten jednak nie wpłynął. Resort kultury odrzuca żądania kurii, ponieważ szkoła znajduje się na czterech działkach, a jedynie działka o numerze 59 jest własnością archidiecezji poznańskiej. Taki wpis widnieje w księdze wieczystej. Żądania kurii są wygórowane.

Poznańska kuria wystąpiła do sądu z pozwem przeciwko Skarbowi Państwa. W pozwie argumentuje, że ministerstwo nie prowadziło negocjacji z kurią i nie miało czasu na spotkania z władzami archidiecezji.

Mikołaj Drozdowicz, mecenas kurii powiedział dla serwisu gazeta.pl: - "Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie wykazywało chęci do wynegocjowania porozumienia co do dalszego korzystania z obiektu. - Mamy wrażenie, że ministerstwo wyznaje zasadę, że "jakoś to będzie".

Rzecznik ministerstwa jest oburzony pozwem sądowym kurii, zapewnia, że rozmowy z abp. Stanisławem Gądeckim i jego pełnomocnikami były prowadzone regularnie, Bogdan Zdrojewski zawsze znajdował czas na spotkania.

Nawet jeżeli poznańska kuria wygra sprawę w sądzie, szkoła baletowa będzie mogła nadal działać w budynku przy ulicy Gołębiej w Poznaniu.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Nawet swojego konta nie miał...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciągle i mało mało mało .....mało !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuje Panie Andrzeju.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.