Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wojskowej w Moskwie

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Od soboty przez osiem dni Moskwa będzie rozbrzmiewać silnymi barwami muzyki orkiestr wojskowych z dziesięciu różnych krajów świata. Rozpoczął się V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wojskowej "Wieża Spaska".

Przez osiem dni Moskwa będzie rozbrzmiewać siłą trąb, trąbek, klarnetów, piszczałek, saksofonów, bębnów i werbli orkiestr wojskowych z różnych krajów świata. Wczoraj, 1 sierpnia 2012 roku, rozpoczął się w kilkunastomilionowej stolicy Rosji, z udziałem Orkiestry Reprezentacyjnej i Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wojskowej "Wieża Spaska". Wojskowi muzycy koncertują i będą koncertować na słynnym Placu Czerwonym.

Przegląd Muzyki Wojskowej "Wieża Spaska", oparty nieco na wzorach popularnego Festiwalu Orkiestr Wojskowych (Military Tattoo) w Edynburgu, w Szkocji, będzie odbywał się w Moskwie aż do 8 września. Tegoroczny, według organizatorów, poświęcony jest 200. rocznicy zwycięstwa wojsk rosyjskich, nad Wielką Armią Napoleona, w grudniu 1812 roku.

W V Festiwalu Muzyki Wojskowej biorą udział zespoły wojskowe z 10 krajów: Polski, Austrii, Chin, Grecji, Francji, Kazachstanu, Niemiec, Singapuru, Włoch i Rosji. Do Moskwy przyjechała też na festiwal, połączona orkiestra dudziarzy, reprezentująca państwa członkowskie Unii Europejskiej - podaje seriws Wyborcza.pl za PAP.

Bogaty w treści program festiwalu, zawiera muzykę klasyczną i marszową, ludową, taneczną i rockową. Występom orkiestr wojskowych towarzyszą wspaniałe pokazy żołnierskiej musztry paradnej. Przed mieszkańcami stolicy Rosji i gośćmi, swoim wyszkoleniem chwalą się na Placu Czerwonym kawalerzyści z rosyjskiego Pułku Prezydenckiego oraz jeźdźcy z Kremlowskiej Szkoły Jazdy Konnej.

Gwiazdą festiwalu - jak co roku do tej pory - jest znana i popularna francuska piosenkarka, Mireille Mathieu. W trakcie uroczystości otwarcia imprezy - oprócz swoich największych przebojów - wykonała a capella hymny Federacji Rosyjskiej i Francji. Publiczność moskiewska zgotowała artystce długą owację na stojąco.

Wielkie i owacyjne brawa zebrali także polscy muzycy Orkiestry Reprezentacyjnej i żołnierze Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, pod kierownictwem kapelmistrza, majora Mirosława Rytla. W programie występu zaprezentowali m.in. utwory: "W grocie króla gór" Edvarda Griega; "Marsz wiwat" Leona Landowskiego, a także popularne rosyjskie piosenki: "Kalinka" i "Podmoskiewskie wieczory". Prowadzący koncert żegnał polskich wykonawców po polsku: "Dziękujemy naszym polskim przyjaciołom. Do zobaczenia!"

We wczorajszą sobotę, w samo południe - Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego i pozostałe zespoły wojskowe, biorące udział w festiwalu, uświetniły wspólnym występem na Placu Czerwonym, obchodzoną w tym dniu 865. rocznicę założenia miasta Moskwy.

Wspólny krótki koncert orkiestr był kulminacyjnym punktem wielkiego widowiska, które z trybun ustawionych, między mauzoleum Włodzimierza Lenina i Bramą Spaską, oglądało ponad 7 tys. osób. Wśród widzów byli także: prezydent Federacji Rosyjskiej - Władimir Putin, zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej Cyryl I i burmistrz stolicy Rosji Moskwy - Siergiej Sobianin.

Orkiestry wojskowe zagrały w trakcie widowiska m.in. rosyjski marsz patriotyczny: "Pożegnanie Słowianki". Utwór ten, z 1912 roku, był w czasie wojny domowej w Rosji (1917-22) - nieformalnym hymnem Białej Armii. W Polsce, podczas II wojny światowej i po wojnie, znany był i popularny z polskimi słowami, jako pieśń partyzancka: "Rozszumiały się wierzby płaczące".

Przed wspólnym występem na widowisku, na Placu Czerwonym - zespoły wojskowe z 10 krajów świata, grając melodyjne marsze wojskowe - przedefilowały ulicą Twerską - od placu Aleksandra Puszkina - do placu Maneżowego. Oklaskiwały je radośnie tysiące mieszkańców Moskwy.

Do Moskwy, okazji festiwalu, pojechało też 87 żołnierzy z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Dzisiaj, w niedzielę - wystąpią dodatkowo w Sokolnikach, jednym z największych i najpopularniejszych moskiewskich parków. Wykonają koncert, na który złożą się m.in. utwory: Fryderyka Chopina, wiązanka piosenek rosyjskich oraz przeboje szwedzkiej Abby.

Gospodarze rosyjscy, wdzięczni za atrakcyjny występ, zrewanżowali się polskiemu pododdziałowi reprezentacyjnemu WP, bogatym programem kulturalnym. Polacy zwiedzą kremlowskie muzea i stołeczne cerkwie. W piątek, w przeddzień otwarcia festiwalu, uczestniczyli w uroczystości składania wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza, w Parku Aleksandrowskim. W ocenie Polaków - była to piękna ceremonia z udziałem rosyjskiej Orkiestry i Kompanii Reprezentacyjnej. Podkreślają, że są "dumni, że mogą tutaj być".

Znajdź nas na Google+

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto