Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25493 miejsce

Trwa VI Kongres Krajoznawstwa Polskiego

W dniach 9-11 września odbywa się VI Kongres Krajoznawstwa Polskiego. Hasłem przewodnim VI Kongresu Krajoznawstwa Polskiego jest: "Polska w Europejskiej Rodzinie. Przenikanie kultur, idei, wartości. Powinności Krajoznawców."

Pan Prezes Lech Drożdżyński poinformował dziennikarzy o zbliżającym się Kongresie. Fot. Piotr Żyła / Fot. Piotr ŻyłaW tym roku wybitni polscy naukowcy i krajoznawcy będą obradować w Olsztynie – stolicy Warmii i Mazur. Na konferencji prasowej w Zarządzie Głównym PTTK, którą zwołał pan prezes Lech Drożdżyński, zaproszenie potwierdził pan Stanisław Harajda - Dyrektor olsztyńskiego Departamentu Turystyki. Zobowiązał się także do zapewnienia pełnego zaplecza socjalnego dla zebranych na kongresie gości.

W przygotowaniu programu obrad czynny udział brał pan prof. Janusz Zdebski, który na konferencji poinformował dziennikarzy o planowanym porządku obrad.

Uczestnicy zjazdu pracują w czterech zespołach tematycznych:

I. Przemiany krajobrazu kulturowego w Polsce. Tradycja, współczesność, przyszłość
II. Miejsce i rola krajoznawstwa w społeczeństwie wiedzy
III. Krajoznawstwo wobec wyzwań integrującej się Europy
IV. Asymilacja i współistnienie kultur na przestrzeni dziejów w naszym kraju

Warto dodać, że organizator zjazdu z kompasem w logo obchodzi swoje sześćdziesiąte urodziny. Już w 1950 roku władze Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego i Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego postanowiły połączyć obie organizację i stworzyć jedną – Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, które do dnia dzisiejszego szerzy w naszym kraju zamiłowanie do ziemi ojczystej. Teraz, gdy turystyka się komercjalizuje, cele krajoznawców są coraz trudniejsze do zrealizowania. Coraz trudniej utrzymać w dobrym stanie szlaki turystyczne - pod opieką PTTK jest ich 64 000 kilometrów, a wciąż trzeba zmieniać ich przebieg ze względu na prywatne grunty, których właściciele nie życzą sobie turystów na swojej ziemi. Coraz częściej po majątek, który teraz znajduje się pod opieką towarzystwa, próbują sięgnąć prywatni przedsiębiorcy, a dla nich pieszy turysta z namiotem na plecach nie jest porządanym klientem. Miejmy nadzieję, że nie dojdzie do prywatyzacji PTTK-owskich obiektów i schroniska nie zamienią się w luksusowe hotele, na które nie będzie stać przeciętnego "zjadacza chleba", a szlaki, z których korzystamy wszyscy, będą dalej prowadziły turystów w najpiękniejsze regiony naszego kraju. Może to spotkanie pozwoli znaleźć rozwiązania dla tych i innych problemów, z którymi borykają się teraz pasjonaci zrzeszeni w tym popularnym wśród polskich turystów towarzystwie.Pan Stanisław Harajda. Dyrektor Departamentu Turystyki M-sta Olsztyn zaprosił uczestników kongresu do stolicy Warmii i Mazur - Olsztyna. Fot. Piotr Żyła / Fot. Piotr Żyła

VI Kongres Krajoznawstwa Polskiego patronatem objęły: Unia Europejska i czasopismo turystyczne TTG. Dla krajoznawców jest to bardzo ważne wydarzenie, gdyż takie zjazdy odbywają się raz na dziesięć lat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Polecam.5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.