Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

792 miejsce

Trwa walka w obronie filii Poczty Polskiej w Bińczu!

W niewielkiej pomorskiej wsi Bińcze w gminie Czarne mieszkańcy kategorycznie nie zgadzają się na przekształcenie urzędu pocztowego w agencję. Jak wynika z pisma Ministerstwa Infrastruktury do zmian ma dojść już w II kwartale.

Budynek Filii Urzędu Pocztowego w Bińczu / Fot. Piotr Zabrocki Logo Poczty Polskiej - Bińcze / Fot. Piotr Zabrocki Mieszkańcy niewielkiej pomorskiej wsi Bińcze w gminie Czarne z wielką determinacją rozpoczęli kolejny etap walki o utrzymanie filii urzędu pocztowego w ich miejscowości. Trzecia co do liczebności mieszkańców wioska w gminie Czarne według zapowiedzi Poczty Polskiej ma być pozbawiona regularnych usług pocztowych. Sprawą zainteresował się poseł z Chojnic, Piotr Stanke. Na prośbę sołtysa i Rady Sołeckiej, poseł złożył
oficjalne zapytanie do Ministra Infrastruktury Cezarego Grabarczyka.

Z odpowiedzi jednoznacznie wynika, że nie dojdzie do likwidacji, a jedynie nastąpi przekształcenie tej placówki w agencję pocztową. Argumenty zawarte w piśmie ministra nie przekonują jednak mieszkańców. Kategorycznie nie zgadzają się ze stwierdzeniami zawartymi w ministerialnej odpowiedzi.

Jednym z koronnych argumentów, których użył podsekretarz stanu Maciej Jankowski jest to, że z usługi placówki korzysta bardzo mało klientów, a analiza funkcjonowania Filii Poczty Polskiej w Bińczu jednoznacznie wskazuje, iż koszty utrzymania znacznie przewyższają przychody. Kolejnym argumentem jest wysoka nierentowność przedmiotowej placówki pocztowej, która kształtuje się na poziomie 126,13 proc. Nieugięta postawa poczty ma doprowadzić do powstania agencji pocztowej w Bińczu, co oczywiście bulwersuje mieszkańców.

Jedno ze zdań, które znalazło się w odpowiedzi na zapytanie posła Piotra Stanke brzmi : "Pragnę w tym miejscu uprzejmie przekazać, iż według zapewnień Poczty Polskiej przedsięwzięcie nie będzie miało wpływu na ograniczenie ilości i zakresu świadczonych usług", co oczywiście w rozumieniu mieszkańców nie jest do końca prawdą. Zapewne zmieni się czas pracy, a być może dojdzie do takiej sytuacji, że nikt nie będzie zainteresowany prowadzeniem agencji pocztowej w Bińczu. Jest jeszcze inna obawa, że tak, jak działalność agencji pocztowej przy ulicy Parkowej w Czarnem, tak i ta zostanie zawieszona. Obawy mieszkańców podzielają również niektórzy z radnych Rady Miejskiej w Czarnem.

Paradoksalne stają się słowa, które padają jako credo działalności Poczty Polskiej. Nikt z mieszkańców wsi nie wierzy w górnolotne stwierdzania, że Poczta Polska "jest firmą nastawioną przede wszystkim na podnoszenie satysfakcji swoich klientów" oraz, że "to również firma ludzi o wielkich i otwartych sercach". Słowa te pochodzą z tekstu zamieszczonego na stronie internetowej Poczty Polskiej, a dotyczącą misji społecznej firmy.

Mieszkańcy Bińcza nie mogą pogodzić się z decyzją o zmianie sposobu funkcjonowania ich poczty. Zapewniają, że tak łatwo nie zaakceptują krzywdzących ich pomysłów, które w najbliższym czasie mają być wdrożone w tej małej, pomorskiej wsi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

To faktycznie nieciekawe, samochód zasteępujący pocztę?. Wydaje mi się to bardzo dziwne. U mnie na miasto 7500 mieszkańców działa poczta czynna od 8/oo do 18/oo i w sobotę do 13/oo, oraz jedna agencja. Gmina liczy kolejne 7500 mieszkańców i są w dwóch wioskach agencje. Napewno dotrę do Agencji na wioskach i się dowiem czy mieszkańcy tych wiosek sa zadowoleni z usług. Internet jest w każdej wiosce, zadbała o to TP S.A . i Spółdzielnia Telekomunikacyjna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W przypadku gminy Czarne sytuacja nie jest taka prosta. W mieście funkcjonuje urząd pocztowy, który obsługuje 6055 mieszkańców i około 1500 osadzonych w Zakładzie Karnym ( a Ci niech Pani wierzy listy piszą ), dodatkowo korzystają z poczty w Czarnem jeszcze mieszkańcy naszych wioseczek, gdzie nie ma filii urzędu pocztowego.
W Bińczu zameldowanych jest 521 mieszkańców - do tej pory jest filia urzędu pocztowego , w Wyczechach jest 815 mieszkańców - jest filia urzędu pocztowego. W pozostałych naszych dwóch miejscowościach pojawia się na godzinę samochód pocztowy, który świadczy niepełne usługi Poczty Polskiej. Najciekawsze jest również to, że Poczta Polska wymienia miejscowości obsługiwane przez samochód pocztowy jako swoje filie. A właściwie to o co chodzi z tymi samochodami ? Chyba jest to handel obwoźny! Nie ukrywam, że jest to bardzo dziwna sytuacja, bo przyjeżdżający samochód nie jest chyba filią? Gmina Czarne liczy 9493 mieszkańców , a dodatkowo jeszcze 1500 przebywających czasowo w Zakładzie Karnym. A warto jeszcze dodać, że Bińcze nie posiada dostępu do Internetu ( jest tylko 5 łączy ). Dla mnie osobiście jest to katastrofa !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli nie było to opłacalne , to się nie dziwię że działalność Agencji Pocztowej została zawieszona.
Postaram sie dotrzeć do trzech agencji jakie są na terenie mojej gminy i opisać jak tam wygląda sytuacja. Czy to wystarcza i jak się sprawdzają.
Pocztę znam od potrzewki i mogę dużżżżzzo na ten temat powiedzieć.
Ludzie coraz mniej listów piszą, a te już napisane potrafią do nas dotrzeć po 6 - 9 dniach , pokonując nieduże odległości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przepraszam, ale proza codziennego życia pochłania mnie bezgranicznie ! Ucieczką są jedynie soboty. W sprawie Filii Poczty Polskiej w Bińczu podjęte zostały kolejne działania. Mieszkańcy kategorycznie nie zgadzają się na pomysły, które zasugerowane są w piśmie z Ministerstwa Infrastruktury. Po kolejnym spotkaniu z Posłem Piotrem Stanke będzie oficjalna skarga. W piśmie pojawia się wiele nieścisłości. Mieszkańcy jednoznaczne określili swoje stanowisko ! Nie oddadzą poczty . I co Pani na to ?
Agencja pocztowa jest tylko pewnym etapem do pozbycia się usług pocztowych . Wiem coś o tym. Właśnie jedyna agencja pocztowa w Czarnem przy ulicy Parkowej została zamknięta, a właściwie jej działałność została zawieszona.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Autorze????
Czy Poczcie Polskiej przystoi sprzedawać proszki do prania, słodycze , gadżety - chyba to niezbyt ciekawie połączenie ze sprzedażą znaczków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kamilu. obciążenie pracą urzędnika.
Na wsiach już nie ma aż tylu wpłąt i nadawanych przesyłek.
Nie wiem czy chciał byś utrzymywać pocztę i pracownika, powiedzmy dla 1o wpłat dziennie i kilkunastu znaczków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kamiku. obciążenie pracą urzenika.
Na wsiach już nie ma aż tylu wpłąt i nadawanych przesyłek.
Nie wiem czy chciał byś utrzymywać pocztę i pracownika, powiedzmy dla 1o wpłat dziennie i kilkunastu znaczków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Agencja pocztowa w sklepie spożywczym... Poczta to instytucja państwowa, z którą kojarzy się pewien klimat i wcale nie jest on tylko negatywny. Wysyłanie korespondencji w sklepie spożywczym jakoś do mnie nie przemawia. Czasami warto pomyśleć nie tylko w kategoriach zysków. Jedne poczty są bardzo rentowne, a inne są na minusie, ale czy od razu trzeba burzyć historię tych miejsc?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli "Poczta" zostanie przekształcona w agencję pocztową , mieszkańcy nic na tym nie stracą. Dalej będziecie mogli korzystać z usług. Na moim terenie są dwie takie agencje, jedna z nich jest zwyczajnie w sklepie spożywczym i pani obsługująca sklep, wykonuje jednocześnie usługi pocztowe. Na wsiach nie ma aż takiego duzego ruchu. Natomist emerytury i przesyłki doręczane są przez doręczycieli z urzędu, pod który podlega agencja. W mieście też mamy jedną agencję i jakoś nigdy nikt na nic nie narzeka. Nie bać się tej zmiany.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.