Facebook Google+ Twitter

Trwa walka z afgańskimi rebeliantami. Polacy wykazują inicjatywę

Żołnierze IX zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego nie obniżają tempa wojskowych operacji przeciw rebeliantom w prowincji Ghazni. Eliminują terrorystów, unieszkodliwiają ładunki wybuchowe, likwidują skrytki na broń, przejmują narkotyki.

Polacy w Afganistanie / Fot. Szater, Ministerstwo Obrony NarodowejW ramach kilkunastu wojskowych operacji polscy żołnierze odnotowali kolejne sukcesy.

- Nie czekamy biernie na ruch przeciwnika. Żołnierze każdego dnia walczą z rebeliantami – mówi dowódca PKW gen. bryg. Sławomir Wojciechowski. - Przeciwnik dotkliwie odczuwa skuteczność przeprowadzanych operacji. Przeszedł do defensywy.

O kulisach operacji informuje z kolei szef sekcji informacyjno-prasowej mjr Szczepan Głuszczak.

- Tylko w ostatnich dniach w wyniku dokonanych akcji udało się wyeliminować 3 terrorystów, schwytać 9 kolejnych, unieszkodliwić 6 improwizowanych ładunków wybuchowych, zlikwidować kilkanaście skrytek na broń, w końcu przejąć ponad 100 kg narkotyków – wylicza.

W operacji pod kryptonimem „Sahra Zanbar” wykonanej przez Zgrupowanie Bojowe „Alfa”, Zgrupowanie Sił Specjalnych i Samodzielną Grupę Powietrzno-Desantową w ostatnią niedzielę pojmano 3 osoby podejrzane o podkładanie ładunków wybuchowych. Badania na styczność z materiałami wybuchowymi dały wynik pozytywny.

Czytaj też: Afganistan. Polacy likwidują podziemne składy amunicji. Dostają medale NATO

Tego samego dnia podczas operacji pk. „Press” po wymianie ognia z rebeliantami Polacy przystąpili do pościgu za nimi. Po 2,5 godzinnej ucieczce udało się schwytać jednego z nich. To ważne, bowiem dzień wcześniej z tego kierunku ostrzelano Polaków.

W innej operacji wykryto grupę rebeliantów podkładających ładunki wybuchowe. Schwytano dwóch oraz przechwycono porzucone uzbrojenie.

Na drodze Kabul – Kandahar zaobserwowano 4 rebeliantów pragnących założyć ładunki wybuchowe na jednym z odcinków drogi. Rebelianci zaatakowali zbliżający się do nich polski patrol. W wyniku wymiany ognia wyeliminowano 3 terrorystów, a kolejny został ranny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.