Facebook Google+ Twitter

Trwa wojna celna między Litwą i Rosją

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-11 14:48

Kolejka na granicy łotewsko-rosyjskiej sięga już prawie 20 kilometrów. Na przejściu utknęło prawie 300 tirów z Litwy, kilkadziesiąt z Polski i z innych państw europejskich. Kolejki na granicy to wynik zaostrzenia kontroli przez rosyjskie służby celne i graniczne.

Od tygodnia sytuacja na przejściu stale się pogarsza. Litewskie firmy przewozowe oszacowały, że ich straty wynoszą kilkaset tysięcy euro.


Litewskie MSZ wezwało ambasadora Rosji w Wilnie do złożenia wyjaśnień w sprawie dyskryminacji litewskich przewoźników przez celników rosyjskich. Strona rosyjska twierdzi, że zmuszona była zaostrzyć kontrolę na granicy, gdyż w ostatnim okresie znacznie zwiększył się nielegalny przemyt żywności do Rosji.

Tymczasem, zdaniem niektórych polityków litewskich, Rosja w ten sposób chce dać Litwie nauczkę. Poseł Petras Ausztrewiczius zastanawia się, dlaczego tak skrupulatnie sprawdzane są właśnie tiry litewskie, które przecież cieszą się dobrą renomą w Unii Europejskiej. Poseł uważa, że niektórzy politycy rosyjscy próbują w ten sposób wywierać na rząd w Wilnie presję polityczną.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.