Facebook Google+ Twitter

Trwa wstępna rozprawa Karadzicia

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-31 16:54

Przed haskim Trybunałem do spraw Zbrodni Wojennych w byłej Jugosławii trwa wstępna rozprawa Radovana Karadzicia. Były przywódca bośniackich Serbów zdecydował bronić się sam.


Sędzia Alphons Orie przedstawił mu zarzuty, w sumie akt oskarżenia ma dotyczyć pięciu zbrodni przeciwko ludzkości. Według prokuratury, Karadzić jest odpowiedzialny m.in. za masakrę cywilów w Srebrenicy i oblężenie Sarajewa. Prokurator poinformował, że zamierza jeszcze poszerzyć akt oskarżenia.

Karadzić ma 30 dni na przyznanie się do winy lub zaprzeczenie zarzutom. Jak powiedział sędziemu, decyzję w tej sprawie podejmie po przeczytaniu pełnego aktu oskarżenia. Jeżeli w ciągu 30 dni Karadzić nie ustosunkuje się do zarzutów, sąd przyjmie założenie, że oskarżony nie przyznaje się do winy.

Kolejne posiedzenie sędzia wyznaczył na 29 sierpnia. Do tego czasu Karadzić pozostanie areszcie. Może jednak
wnosić o zwolnienie go; wówczas odpowiadałby przed Trybunałem z wolnej stopy.

Dzisiejsze posiedzenie jest wstępną rozprawą. Formalna część procesu zacznie się prawdopodobnie w styczniu. Zdaniem komentatorów, tak jak wcześniej Slobodan Miloszević, który też zdecydował się bronić się sam, Karadzić będzie na sali rozpraw wygłaszał mowy zamiast odpowiadać na pytania. To może znacznie przeciągać proces.
Karadzić został przewieziony do Hagi wczoraj. Ujęto go w zeszłym tygodniu na przedmieściach Belgradu po prawie 14 latach poszukiwań. W latach 1992-1995 w czasie wojny w Bośni był przywódcą tamtejszych Serbów.

Przed Trybunałem w Hadze ma odpowiadać za masakrę 8 tysięcy bośniackich muzułmanów w Srebrenicy i trwające 3 i pół roku oblężenie Sarajewa, gdzie podczas ostrzałów, z rąk snajperów i z powodu chorób zginęło ponad 11 tysięcy ludzi

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.