Facebook Google+ Twitter

Trwa wystawa motoryzacji w Łazienkach

Wśród zabytkowych aut znalazła się czerwona Dacia z seledynowymi dodatkami - pierwszy automobil Jerzego Buzka. Za kierownicą białego fiata 126p trenował zaś były prezydent Aleksander Kwiaśniewski.

Słynny Barkas, służący jako pojazd cyrkowy, foto: Maciej LubieńskiWchodząc do parku od ulicy Gagarina, wielbiciele motoryzacji mogą ujrzeć pojazdy z okresu drugiej wojny światowej, między innymi rosyjski Gaz, kształtem przypominający amerykańskiego jeepa. Inne modele to: słynna Warszawa M20 z lat pięćdziesiątych, niemiecki Adler (służący w latach dwudziestych jako przewóz piwa dla Żywca) oraz PRL-owskie Syrenka i Maluch.

Pod względem technicznym, niektóre samochody mogłyby ponownie zagościć na warszawskich ulicach. Kilka pojazdów ma pełny bak i sprawny silnik. Wiele z nich ma za sobą karierę polityczną i aktorską. I tak na przykład, czerwona Dacia z seledynowymi dodatkami, była pierwszym automobilem Jerzego Buzka. Za kierownicą białego fiata 126p, trenował były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Z kolei, czerwony Mikrus został pędzącą gwiazdą w filmie "Mój Nikifor", zaś Barkas reprezentuje typ auta, użytego w "Goodbye Lenin".

Oprócz zabytkowych samochodów można także przypomnieć sobie stare radia, telewizory, fonomastery i oczywiście motocykle, na przykład kultowego Komara. Warto dodać, że eksponaty zostały wypożyczone z Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach. Tam zaś znajdują się między innymi: Rolls Royce, Taksówka londyńska, Austin Bieruta i Czajka Gomułki. Z pewnością każdy, kto ceni cztery kółka, znajdzie tam coś dla siebie.

Wystawa Łazienkach Królewskich potrwa do połowy września.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

W Łazienkach powinny być wystawy sprzętu i urządzeń łaziennych i łązienkowych, np. wanny z hydromasażem typu Wodnik.
Czy kultowy Komar to słynny kulomiot a olimpijczyk? Może nie kultowy a kulowy? Czy Czajka dotyczy niejakiego Władysława Gomułki? Niby skromy Gomułka a ceni sobie cztery kółka...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.