Facebook Google+ Twitter

Trwają 54. Międzynarodowe Targi Książki

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-23 17:51

54. Międzynarodowe Targi Książki to przede wszystkim spotkania z ulubionymi autorami. Przy stoiskach ustawiają się kolejki czytelników, którzy mają niecodzienną okazję porozmawiać z pisarzami, poetami, prozaikami.


Wśród nich Jarosław Marek Rymkiewicz, który bardzo rzadko zgadza się na publiczne spotkania, stąd przed jego stanowiskiem wyjątkowo długa kolejka czytelników. Jedna z miłośniczek poezji artysty podkreśla, że pełna wrażliwości twórczość Rymkiewicza jest niezwykle poruszająca - nawet czytana kolejny raz.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się również biografia Kazimierza Kutza autorstwa Aleksandry Klich z jego własnymi felietonami. Książka nie była autoryzowana, co według bohatera sprawia, iż tak dobrze się ją czyta. Kazimierz Kutz jest zadowolony z książki, bowiem ukazuje ona jego ukochany Śląsk.

Wybitny artysta - malarz i rzeźbiarz Wojciech Siudmak podczas targów podpisywał swoje rysunki, które jednocześnie zdobią nowe polskie wydanie "Diuny" Franka Herberta. Podkreśla on, że ten rodzaj twórczości to również wyzwanie. Jak dodaje, w swoich ilustracjach starał się filozoficznie spojrzeć na temat. Włożył w nie dużo wysiłku, aby rysunki były jak najmądrzejsze, bogate i pobudzające wyobraźnię - szczególnie młodych osób.

W Pałacu Kultury i Nauki stoiska ma ponad 500 wydawców z 31 krajów.

Nagrodę Jerzego Kuryłowicza dla tłumacza literatury naukowej otrzymała Agata Jurkiewicz. Została ona ustanowiona i ufundowana przez syna wybitnego tłumacza literatury naukowej i popularnonaukowej Andrzeja Kuryłowicza. Tegoroczna laureatka została uhonorowana za tłumaczenia z zakresu chemii. Przewodnicząca jury Aniela Topulos przyznaje, że przekłady specjalistyczne to prawdziwe wyzwanie dla tłumacza. Aby dokonać właściwego tłumaczenia, trzeba sporo szukać w literaturze źródłowej, wymagana jest też znajomość tematyki. Matka wyróżnionej - Ewa Jurkiewicz - nie ukrywa, że to szczególne wyróżnienie, zarówno dla jej niesłyszącej od najmłodszych lat córki, jak i dla niej. Jak wspomina w wieku 4 lat dzisiejsza laureatka - już wtedy niesłysząca - przeczytała książkę, która miała 127 stron.

W tym roku po raz pierwszy przyznano również stypendium imienia Piotra Amsterdamskiego, którego laureatką została Anna Trojan. Jury nagrodziło ją za publikację "Projektowanie stron internetowych. Przewodnik dla początkujących webmasterów".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.