Facebook Google+ Twitter

Trwają 54. Międzynarodowe Targi Książki

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-23 17:51

54. Międzynarodowe Targi Książki to przede wszystkim spotkania z ulubionymi autorami. Przy stoiskach ustawiają się kolejki czytelników, którzy mają niecodzienną okazję porozmawiać z pisarzami, poetami, prozaikami.


Wśród nich Jarosław Marek Rymkiewicz, który bardzo rzadko zgadza się na publiczne spotkania, stąd przed jego stanowiskiem wyjątkowo długa kolejka czytelników. Jedna z miłośniczek poezji artysty podkreśla, że pełna wrażliwości twórczość Rymkiewicza jest niezwykle poruszająca - nawet czytana kolejny raz.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się również biografia Kazimierza Kutza autorstwa Aleksandry Klich z jego własnymi felietonami. Książka nie była autoryzowana, co według bohatera sprawia, iż tak dobrze się ją czyta. Kazimierz Kutz jest zadowolony z książki, bowiem ukazuje ona jego ukochany Śląsk.

Wybitny artysta - malarz i rzeźbiarz Wojciech Siudmak podczas targów podpisywał swoje rysunki, które jednocześnie zdobią nowe polskie wydanie "Diuny" Franka Herberta. Podkreśla on, że ten rodzaj twórczości to również wyzwanie. Jak dodaje, w swoich ilustracjach starał się filozoficznie spojrzeć na temat. Włożył w nie dużo wysiłku, aby rysunki były jak najmądrzejsze, bogate i pobudzające wyobraźnię - szczególnie młodych osób.

W Pałacu Kultury i Nauki stoiska ma ponad 500 wydawców z 31 krajów.

Nagrodę Jerzego Kuryłowicza dla tłumacza literatury naukowej otrzymała Agata Jurkiewicz. Została ona ustanowiona i ufundowana przez syna wybitnego tłumacza literatury naukowej i popularnonaukowej Andrzeja Kuryłowicza. Tegoroczna laureatka została uhonorowana za tłumaczenia z zakresu chemii. Przewodnicząca jury Aniela Topulos przyznaje, że przekłady specjalistyczne to prawdziwe wyzwanie dla tłumacza. Aby dokonać właściwego tłumaczenia, trzeba sporo szukać w literaturze źródłowej, wymagana jest też znajomość tematyki. Matka wyróżnionej - Ewa Jurkiewicz - nie ukrywa, że to szczególne wyróżnienie, zarówno dla jej niesłyszącej od najmłodszych lat córki, jak i dla niej. Jak wspomina w wieku 4 lat dzisiejsza laureatka - już wtedy niesłysząca - przeczytała książkę, która miała 127 stron.

W tym roku po raz pierwszy przyznano również stypendium imienia Piotra Amsterdamskiego, którego laureatką została Anna Trojan. Jury nagrodziło ją za publikację "Projektowanie stron internetowych. Przewodnik dla początkujących webmasterów".


Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.