Facebook Google+ Twitter

Trwają Europejskie Dni Dziedzictwa 2008

Europejskie Dni Dziedzictwa to jedna z największych imprez promujących zabytki. Impreza cieszy się coraz większym zainteresowaniem publiczności. Główne obchody EDD zaplanowano na dwa wrześniowe weekendy (13-14 oraz 20-21).

http://www.wrota.podkarpackie.pl/pl/kultura/aktualnosci/080904_europejskie_dni_dziedzictwa_2008 / Fot. screenTegorocznym tematem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest "Korzenie tradycji. Od ojcowizny do ojczyzny". Tematyka ta kładzie szczególny nacisk na wielokulturowość polskiego społeczeństwa i zachęca do szukania korzeni kulturowych Polski poprzez przyglądanie się licznym wpływom łacińskim, bizantyjskim, a także silnym rodzimym tradycjom i obyczajom lokalnym. Dodatkowo temat ten daje okazję do zaprezentowania przyczyn ukształtowania się naszej przynależności kulturowej i etnicznej. Tematyka ta nawiązuje także do wielokulturowości polskiego społeczeństwa, które w czasach Rzeczypospolitej Obojga Narodów dzięki swej otwartości umożliwiało równoległe funkcjonowanie wielu różnych nacji i kultur.

Jak co roku, tak i tym razem obchody Europejskich Dni Dziedzictwa dają możliwość każdemu regionowi pokazać to, co najlepszego wniósł do ogólnopolskiej kultury. Każda miejscowość może zaprezentować swoje "perełki kulturowe", które dziś tworzą nasze wspólne dziedzictwo.

Zeszłoroczne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa składały się z ponad 1300 imprez kulturalnych, wśród których były pikniki historyczne, festyny, wystawy tematyczne, zwiedzanie muzeów i zabytków niedostępnych na co dzień lub dostępnych jedynie za opłatą. Akcja EDD daje niepowtarzalną możliwość obcowania z zamierzchłymi tradycjami, kulturą i miejscami, które bez niej dla większości byłyby po prostu nieosiągalne.

Za nami już weekend, podczas którego zaprezentowano, niedostępny dotychczas w całości pocysterski zespół klasztorów w Lubiążu (Dolnośląskie). Tylko do dziś Zamek Lubelski zaprasza do odrestaurowanej niedawno unikatowej kaplicy Trójcy Świętej z cennymi malowidłami z XV w. Szczególne atrakcje przygotowało także województwo Pomorskie, które lokalną inaugurację EDD zaplanowało na Jarmark Cysterski w Pelpinie (20-24 września), oraz dni otwarte Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach.

Centralnym punktem EDD na Mazowszu będzie koncert Tomasza Stańki w Pałacowo-Parkowym Zespole Zabytkowym "Karolin". Oprócz tego na mieszkańców Mazowsza czeka Ogród Kultury Morskiej i Przyjaźni w Brwinowie oraz koncert Gabrieli Kulki z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej, pod dyrekcją Adama Klocka oraz z towarzyszeniem jazzowego trio. Świętokrzyskie zaprasza nas na wystawę "Polska. Miejsca wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco" w galerii "Antresola" w Busku-Zdroju.

Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się w Polsce od 1993 roku. Od początku obchodom patronuje minister kultury i dziedzictwa narodowego. Jednak tegoroczne uroczystości zbiegły sie z inicjatywą Europejski Rok Dialogu Międzykulturowego, który nadaje im szczególny wymiar i zachęca do współistnienia rozmaitych kultur, co procentuje później ciekawszym, poprzez różnorodne wpływy, dziedzictwem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dobrze wiedzieć. Wybieram się do Tokarni w najbliższy weekend.
+ za info

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.