Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5704 miejsce

Trwają międzynarodowe ćwiczenia NATO Noble Mariner 2011

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-03-01 13:29

W poniedziałek 28 lutego na Oceanie Atlantyckim i Morzu Śródziemnym rozpoczęły się międzynarodowe ćwiczenia NATO Noble Mariner 2011. W manewrach uczestniczy polski okręt dowodzenia ORP Kontradmirał Xawery Czernicki.

W manewrach Noble Mariner 2011 uczestniczy około 3,5 tysiąca marynarzy i lotników morskich, 25 okrętów (w tym 4 podwodne) oraz 4 samoloty z 11 państw NATO. W ćwiczeniu udział biorą siły morskie Belgii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Norwegii, Polski, Portugalii, USA, Wielkiej Brytanii i Włoch. Noble Mariner 2011 zakończy się 10 marca.

ORP Kontradmirał Xawery Czernicki w Gdyni / Fot. Tomasz HensMarynarka Wojenna RP skierowała do udziału w Noble Mariner 2011 okręt dowodzenia i wsparcia logistycznego ORP Kontradmirał Xawery Czernicki. Dowodzona przez kpt. mar. Marka Szwarca jednostka to okręt flagowy Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO SNMCMG1 (ang. Standing NATO Minecountermeasures Group One) znanego jako Tarcza Przeciwminowa NATO. Z pokładu Czernickiego holendersko-belgijski sztab SNMCMG1 dowodzi całymi siłami przeciwminowymi w ćwiczeniu.

Manewry Noble Mariner 2011 przebiegają według scenariusza przewidującego fikcyjną sytuację stanowiącą tzw. tło ćwiczenia. Zakłada on, że pomiędzy fikcyjnymi państwami dochodzi do napięć politycznych, które powodują, że w regionie odnotowuje się coraz częstsze akty piractwa i ataki na transport morski oraz rosnący przemyt broni. ONZ zwraca się z prośbą do NATO o przywrócenie pokoju i stabilności w regionie. Sojusz Północnoatlantyckie kieruje w rejon kryzysu Siły Odpowiedzi NATO (NRF NATO Response Force). Zadaniem NATO-wskiej armady jest opanowanie sytuacji, niedopuszczenie do pogłębienia kryzysu i przywrócenie stabilizacji w regionie.

ORP Kontradmirał Xawery Czernicki - mostek okrętu / Fot. Tomasz HensĆwiczenia Noble Mariner 2011 zostały zorganizowane aby sprawdzić i poddać certyfikacji 17. zestaw Sił Odpowiedzi NATO (NRF 17). W trakcie manewrów siły okrętowe i lotnicze prowadzą ćwiczebne operacje polegające na opanowaniu przestrzeni morskiej i powietrznej, zapewnieniu swobody żeglugi i transportu morskiego, przywróceniu stabilizacji w rejonie działań, zwalczaniu piractwa morskiego oraz nielegalnego przemytu broni i innych towarów niebezpiecznych oraz niesieniu pomocy humanitarnej.

Źródło: Marynarka Wojenna RP

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.