Facebook Google+ Twitter

Trwają prace nad programem rozwoju sił zbrojnych

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-13 08:10

Ministerstwo Obrony Narodowej prowadzi w tej sprawie konsultacje polityczne i społeczne.

Szef MON Bogdan Klich powiedział, że projekt opiera się na trzech kluczowych dla wojska, założeniach. Chodzi przede wszystkim o przyspieszenie zmian instytucjonalnych w armii, wprowadzenie zawodowego wojska do końca 2010 roku i wydłużenie - ze względów ekonomicznych - procesu modernizacji sił zbrojnych.

W powstającym programie zapisane będzie między innymi, że priorytetową sprawą dla Ministerstwa Obrony są natowskie i unijne misje, w tym ta najbardziej niebezpieczna - w Afganistanie.
Według szefa MON, pomocą przy tworzeniu programu rozwoju sił zbrojnych ma być Strategiczny Przegląd Obronny. To już druga edycja tego przeglądu. W ocenie ministra obrony, SPO będzie "fotografią" wojska odzwierciedlającą kondycję armii na koniec 2010 roku.

Program rozwoju sił zbrojnych to tajny dokument. Szczegółów na razie nie zna nawet prezydent. Wiadomo natomiast, że Lech Kaczyński jest zaniepokojony doniesieniami medialnymi na ten temat. Chodzi między innymi o zapowiedzi zmniejszenia liczebności armii do 120 tysięcy - z czego 20 tysięcy to Narodowa Rezerwa.

Według prezydenta, co prawda obecnie siły wojska nie mierzy się "kałasznikowami", ale przy stu tysięcznej armii zaczyna brakować ludzi chociażby do oddziałów zabezpieczenia.

Prezydent Lech Kaczyński zdradził przy tej okazji, że do tej pory nie otrzymał wstępnych założeń powstającego programu. Zwierzchnik sił zbrojnych powinien takie założenia zatwierdzić. Szef MON z kolei wielokrotnie wypowiadał się, że dopóki nie skończą się konsultacje, nie powstanie żaden dokument na ten temat.

Program rozwoju sił zbrojnych ma określać kierunki rozwoju polskiej armii na najbliższe 10 lat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.