Facebook Google+ Twitter

Trwają rozmowy o gazie. Będzie porozumienie?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-08 13:28

W Brukseli trwają rozmowy przedstawicieli Unii Europejskiej z delegacjami Gazpromu i Nahftohazu. Rozmowy mają doprowadzić do wznowienia dostaw rosyjskiego gazu płynącego przez Ukrainę do krajów Wspólnoty. Z przedstawicielami dwóch koncernów spotkali się europosłowie, równocześnie odbywają się też spotkania w Komisji Europejskiej.

Unia nie chce winić żadnej ze stron, chodzi tylko o to, by dostawy gazu do Wspólnoty zostały przywrócone jak najszybciej - mówił na spotkaniu przewodniczący komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego Jacek Saryusz-Wolski. Podkreślał, że kraje Wspólnoty nie mogą być zakładnikami ciągłych sporów gazowych Rosji z Ukrainą.

Wiele wskazuje na to, że jeszcze dziś zapadnie ostateczna decyzja o wysłaniu unijnych ekspertów na granicę rosyjsko-ukraińską, którzy sprawdzą, jak przebiega tranzyt gazu i kto doprowadził do kryzysu. Obie strony wzajemnie się obwiniają. Moskwa twierdzi, że Ukraina kradnie gaz przesyłany do Unii, Kijów z kolei mówi, że to Rosja nie przesyła wystarczających ilości błękitnego paliwa i nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań wobec odbiorców we Wspólnocie.

Jeśli uda się uzgodnić szczegóły misji unijnych obserwatorów, to dostawy gazu powinny być wznowione. "Mam nadzieję, że dziś taką informację usłyszymy" - mówił w europarlamencie przewodniczący komisji spraw zagranicznych Jacek Saryusz-Wolski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.