Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

48821 miejsce

Trwają uroczystości rocznicowe 40-lecia szczecińskiego Grudnia

Szczecińskie obchody pamięci ofiar Grudnia 1970, zaczęły się dzisiaj o godzinie 10.30 złożeniem kwiatów przez władze miasta i "Solidarność" pod pomnikiem Anioła Wolności na placu Solidarności.

Wóz bojowy zdobyty / Fot. Wincenty SadowskiW czasie uroczystości nie obyło się bez dramatycznych momentów, zemdlały trzy osoby w tym mała dziewczynka, wszyscy trafili do szpitala. Około godziny 11 zebrani wyruszyli na uroczysty przemarsz z placu Solidarności na plac Ofiar Grudnia koło byłej Stoczni Szczecińskiej S.A. Zatrzymali się przed bramą Stoczni, gdzie o godzinie 11.45 rozpoczęły się uroczystości w których wziął udział prezydent RP Bronisław Komorowski.

Po wygłoszeniu przemówień, modlitwy Anioł Pański, złożeniu wieńców i kwiatów pod pomnikiem poległych stoczniowców przy bramie głównej, prezydent Bronisław Komorowski udał się z przedstawicielami władz wojewódzkich i Szczecina do gmachu Urzędu Wojewódzkiego, gdzie wręczył odznaczenia państwowe uczestnikom strajku, tym razem lekarzom którzy ratowali życie rannym i poszkodowanym w wydarzeniach Grudnia 1970 r.

Zebrani pod stocznią przeszli na pobliską ul. Dubois, gdzie 40 lat temu oddziały milicji i ZOMO zablokowały przemarsz stoczniowców i rozegrała się pierwsza bitwa robotników i mieszkańców miasta z siłami milicyjnymi. Dzisiaj o 13.30 odbyła się tam rekonstrukcja historyczna tamtych dramatycznych wydarzeń. W rekonstrukcji bitwy wzięło udział kilkudziesięciu aktorów amatorów, studenci, uczniowie Technikum Budowy Okrętów, harcerze oraz grupa Rekonstrukcji Historycznej Milicji (Policji) Obywatelskiej, wyposażona w pojazdy i umundurowanie z minionej epoki.

Rekonstrukcja historyczna trwała ok. 20 minut i spotkała się z umiarkowanym zainteresowaniem mieszkańców.

Milicja i ZOMO pozuje do zdjęć / Fot. Wincenty SadowskiO godzinie 17 (al. Papieża Jana Pawła II) rozpoczął się wernisaż wystawy „Zbuntowane miasto: Szczeciński Grudzień 70 – Styczeń 71” opracowany przez IPN w Szczecinie. O godzinie 18 odprawiona zostanie Msza święta w katedrze Św. Jakuba.

W sobotę przewidziano o godzinie 10 odsłonięcie tablicy informacyjnej na szlaku Ofiar Grudnia 70 (II brama na Cmentarzu Centralnym). O godzinie 11.45 zostanie otwarta wystawa „Nieznany szczeciński Grudzień 70” w Zamku Książąt Pomorskich, a w południe w sali Bogusława Zamku Książąt Pomorskich rozpocznie się uroczysta gala, podczas której wręczone będą odznaczenia resortowe oraz Odznaki Honorowe Gryfa Szczecińskiego.


Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Należę do pokolenia, które zna tamte wydarzenia (strajki w grudniu 1970 r) nie tylko z opisów i opowiadań, ale z autopsji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.