Facebook Google+ Twitter

Trwają zbiórki pieniędzy na cmentarzach

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-01 14:06

Na cmentarzach w całej Polsce trwają zbiórki pieniędzy na renowację zabytkowych nagrobków. Na przykład na warszawskich Powązkach kwesta odbywa się już po raz 34.

Na warszawskich Powązkach taka kwesta odbywa się po raz 34. Biorą w niej udział znani artyści i dziennikarze, wśród nich Alina Janowska, Jan Englert i Wojciech Młynarski, a także prezydent Warszawy Hann Gronkiewicz-Waltz. Darczyńcy otrzymują na pamiątkę mapę cmentarza z zaznaczonymi grobami ludzi filmu i teatru. Kwestujących odwiedzi kardynał Józef Glemp.

Dzięki funduszom, pozyskiwanym w czasie corocznej kwesty, Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami przez 34 lata odrestaurował 1200 zabytkowych grobów. W Warszawie kwesty odbywają się także na Cmentarzach Ewangelicko-Augsburskim, Ewangelicko-Reformowanym i Prawosławnym.
Również na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie wolontariusze, wśród nich muzycy, aktorzy i politycy, zbierają fundusze na renowację nekropolii.

W Łodzi podobna kwesta odbywa się na Starym Cmentarzu po raz 14. Na terenie nekropolii znajduje się około stu pomników nagrobnych, wpisanych do rejestru zabytków. W tym roku Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem zajmie się renowacją pomników autorstwa Wacława Konopki. Między innymi jego dziełem jest pomnik husarza na grobie Stefana Pogonowskiego i nagrobek Benedykta Grzymały-Pęczkowskiego - bohaterów walk 1920 roku, a także pomniki na mogiłach powstańców 1863 roku.

Na największych cmentarzach w Poznaniu od ośmiu lat w pierwszych dniach listopada wolontariusze zbierają datki na ratowanie pomników na wileńskiej Rossie. W tym roku w akcję zaangażowali się znani poznańscy dziennikarze, ludzie nauki, kultury i Kościoła. Od początku akcji zebrano około 200 tysięcy złotych. Dzieki temu udało się wyremontować wiele zabytków na wileńskim cmentarzu, między innymi kaplice Mączyńskich i Gimbutów.

Bydgoszczanie kwestują na rzecz odbudowy cmentarza Starofarnego. Najstarsze nagrobki na tej nekropolii liczą 200 lat.

W Szczecinie, na Cmentarzu Centralnym, prowadzone są trzy kwesty. Zebrane w tym roku pieniądze zostaną przeznaczone na remont szczecińskiego pomnika ofiar Katynia, który po 20 latach wymaga generalnego remontu.

Kwestę charytatywną na Podkarpaciu prowadzi Rzeszowskie Towarzystwo Pomocy imienia świętego Brata Alberta. Wolontariusze zbierają pieniądze na nekropoliach Rzeszowa i okolic - łącznie na około 40 cmentarzach.

Zebrane pieniądze - oprócz bieżącego wsparcia najbardziej potrzebujących - zostaną przeznaczone na utrzymanie i rozbudowę schronisk dla bezdomnych.

W kweście na renowację zabytkowych nagrobków na Cmentarzu Starym w Kielcach bierze udział około 200 osób. Za pieniądze pozyskane podczas podobnych zbiórek w ciągu 15 lat udało się odnowić blisko 200 pomników znajdujących się na cmentarzu.

Podobne kwesty na renowację zabytkowych nagrobków odbędą się na wielu świętokrzyskich cmentarzach. Już wczoraj rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na Cmentarzu Katedralnym i Świetego Pawła w Sandomierzu.

Także w Lublinie zbiórka zbiórka na ratowanie zabytkowych nagrobków i pomników największej miejscowej nekropolii trwa od wczoraj. Do tej pory dzięki pieniądzom zebranym podczas 21 kwest odrestaurowano ponad 240 zabytkowych nagrobków. Lubelski cmentarz przy Lipowej to druga najstarsza nekropolia w Polsce po Warszawskich Powązkach.

Na skałach i w jaskiniach Jury Krakowsko-Częstochowskiej pojawiło się blisko sto krzyży i świateł pamięci. Postawili je ratownicy Jurajskiej Grupy GOPR w miejscach, gdzie w ostatnich dziesięciu latach zginęli turyści.

Szef Grupy Piotr van der Coghen przypomina, że w dniach Wszystkich Świętych i Zaduszek ratownicy górscy oddają w ten sposób hołd ofiarom wypadków. Ten zwyczaj ma blisko stuletnią tradycję.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.