Facebook Google+ Twitter

Trybunał: Chrześcijanka zdyskryminowana przez British Airways

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Brytyjka Nadia Eweida, która została poproszona o zdjęcie krzyżyka przez korporację lotniczą British Airways została zdyskryminowana ze względów religijnych.

Nadia Eweida pracowała dla British Airways do 2006 roku, w którym została zwolniona ze względu nieprzestrzegania zasad dotyczących zakazu noszenia widocznych symboli religijnych. Pracownica najpierw wniosła sprawę do sądu pracy. British Airways chciało ugody, jednak Eweida się nie zgodziła i przegrała sprawę. Ostatnia instancja, Brytyjski Sąd Najwyższy również negatywnie odniósł się do jej sprawy. Po wyczerpaniu krajowych środków, Eweida wniosła sprawę przed Europejski Trybunał Praw Człowieka. / Fot. http://otabletach.pl/1161/ipady-na-wyposazeniu-stewardess-british-airways/

Trybunał stwierdził, że British Airways naruszyło artykuł 9 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, gwarantujący wolność religijną, w momencie kiedy zabronił Nadii Eweida nosić krzyżyk. British Airways swoje zachowanie tłumaczy ochroną pewnego image'u korporacji.

Niestety, skarga innych Brytyjskich Chrześcijan, którzy twierdziły, że doświadczyli dyskryminacji w pracy na tle religijnym, nie została pozytywnie rozpatrzona przez Europejski Trybunał Praw Człowieka. Sprawa dotyczyła pielęgniarki Shirley Chaplin, której zabroniono noszenia krzyżyka w pracy. Trybunał stwierdził, że obawy menadżerów szpitala o zdrowie i bezpieczeństwo maja pierwszeństwo w tej sprawie. Kolejna wnioskodawczyni, Lilian Ladele odmówiła zarejestrowania homoseksualnego związku partnerskiego. Nie przyznano jej racji, gdyż jej pracodawca przyjął politykę niedyskryminacji opartej na orientacji seksualnej w stosunku do użytkowników usługi. Zatem i ona powinna się do niej dostosować. Ponadto, prawo do niedyskryminacji również jest zapisane w Konwencji. Ostatnią osobą był Gary MacFarlane, który odmówił terapii seksualnej parze tej samej płci.

Negatywny wyrok Trybunału ma uzasadnienie ww przypadkach, gdyż pracodawca może oczekiwać od pracownika przestrzegania polityki niedyskryminacji podczas wykonywania swoich zawodowych obowiązków. W przypadku Nadii Eweidy, noszenie małego krzyżyka w żaden sposób nie utrudniało jej wykonywania swojej pracy.

Wyrok Trybunału jest istotny z perspektywy innych państw europejskich, ponieważ może pomóc w interpretacji podobnych spraw. Decyzja Europejskiego Trybunału Praw Człowieka ma swoje konsekwencje w 47 krajach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.