Facebook Google+ Twitter

Trybunał Konstytucyjny: Dekrety o stanie wojennym niezgodne z ustawą zasadniczą

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że dekrety Rady Państwa PRL o wprowadzeniu w 1981 r. stanu wojennego były niezgodne z konstytucją. Wyrok ten umożliwia zaskarżenie wyroków sądów w stanie wojennym w sprawach niezwiązanych z działalnością opozycyjną.

 / Fot. J. Żołnierkiewicz, własnośc publicznaWyrok Trybunału Konstytucyjnego może umożliwić wznawianie postępowań karnych w sprawach kryminalnych, które miały miejsce w stanie wojennym. Dotyczy to na przykład oddalenia się z pracy uznawanego za dezercję, nieprzestrzegania godziny milicyjnej lub pobytu poza miejscem zameldowania bez zezwolenia.

Według IPN ok. 170 tys. osób ukarano według prawa wojennego za takie wykroczenia, niezwiązane z działaniem na rzecz niepodległości. Ich sprawcy nie mają obecnie prawa do odszkodowań. Według przedstawicieli RPO Ireny Lipowicz, dekrety uchylone w 2002 r. do dziś wywierają skutki, co do praw obywateli - czytamy w serwisie tvn24.pl.

Wnioskodawcy podkreślają, że niezgodność dekretów z konstytucją PRL, nigdy nie budziła wątpliwości, gdyż Rada Państwa mogła wydawać dekrety jedynie między sesjami Sejmu. Tymczasem w grudniu 1981 r. sesja trwała. Dekrety wydane podczas posiedzenia nie mogły być też zatwierdzone przez Sejm, który powinien był je usunąć z porządku prawnego. Natomiast w styczniu 1982 r. Sejm je zatwierdził.

Zdaniem RPO, dekrety były też niekonstytucyjne dlatego, że nie zostały należycie ogłoszone. Wobec tego nie mogły one obowiązywać od 12 do 16 grudnia, "Dziennik Ustaw" z ich treścią bowiem wydrukowano dopiero 17-18 grudnia.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Ci co bezprawnie stan wprowadzili dziś dalej są przez "demokratyczne" władze RP hołubieni i stawiani na piedestał,a co z ludźmi,którzy stracili życie,ludźmi którym je "zagmatwano" na całe lata,a dziś już nie żyją?Jak dziś można gloryfikować te kolaborujące z ZSRR osoby??
Depczecie godnośc ofiar stanu wojennego!
Wstydźcie się rządzący!
http://www.baltow.cba.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń
KrzysiekGrabski
  • KrzysiekGrabski
  • 16.03.2011 16:34

A wy jakie macie wspomnienia członkowie PZPR?

Jak chcecie poznać inną historię Polski to zapraszam na spacer np.po Mokotowie.

Wskażę miejsca gdzie mordowano polaków za przekonania.

Zobaczycie sobie PRL inaczej.

Pierwsze miejsce.
Więzienie przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie.
Patrząc na mur zobaczycie napisy które krzyczą i oskarżają a rok 1989 powinien być rokiem krwawym...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wiadomym było nie od dzisiaj. Kontekst prawny był i jest jednoznaczny. Pozostaje kwestia polityczna i otoczka tamtych dni. Ani dzisiaj ani jeszcze za 30 lat nie doczekamy się ocen pozbawionych emocji. Wiem tylko jedno, żaden naukowy badacz tego nie zmieni. Na szczytach finansjery i politycznych górach, brak tych którzy wtedy firmowali społeczne niezadowolenie i nadstawiali własną pierś. Królują dzisiaj ówcześni drugo- i trzecioplanowi uczestnicy tamtych wydarzeń. Brylują na salonach i cieszą się robotniczym zwycięstwem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Władysław
  • Władysław
  • 16.03.2011 14:14

Cóż, przyjdzie pewnie wielu zbrodniarzom zapłacić nie tylko za nieprzestrzeganie godziny policyjnej itp... niech zapłacą za okaleczenia, mordy, tortury, bicie pałami, strzelanie do tłumu nie patrząc czy są tam kobiety i dzieci. A tak było. Prawda teraz jednak jest różnie przekazywana.
Z uwagą będziemy śledzić akty oskarżenia, wyroki i sprawiedliwość w tym kraju. Czekam cierpliwie.
kto odwaażny tylko obecnie będzie miał odwage nazwać Jaruzelskiego i jego armie zbrodniarzem ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.