Facebook Google+ Twitter

Trybunał Konstytucyjny: dwudniowe wybory niezgodne z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie dotyczące prawa wyborczego, które zaskarżyło PiS. Dwudniowe wybory uznał za niezgodne z konstytucją, z kolei przepisy o głosowaniu przez pełnomocnika i korespondencyjnym są z nią zgodne, podobnie jak jednomandatowe okręgi w wyborach do Senatu. Za niezgodny z ustawą zasadniczą TK uznał również zakaz stosowania billboardów i płatnych spotów telewizyjnych i radiowych w kampanii wyborczej.

 / Fot. Joanna Karnat/Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0.Trybunał Konstytucyjny rozpatrywał skargi dotyczące 2-dniowego głosowania, jednomandatowych okręgów w wyborach do Senatu, zakazu prowadzenia kampanii wyborczej na plakatach większych niż 2 metry kwadratowe, płatnych spotów w radiu i telewizji, głosowania przez pełnomocnika i korespondencyjnego. Nowe prawo wyborcze zaskarżył PiS.

TK uznał zasadność trzech skarg PiS. Dotyczą one dwudniowych wyborów, zakazu stosowania billboardów i płatnych spotów radiowych. Pozostałe zaskarżone przepisy są zgodne z ustawą zasadniczą.

Zdaniem TK zakaz stosowania billboardów i spotów radiowych oraz telewizyjnych w kampanii. "ogranicza zarówno wolność wyrażania swoich poglądów i rozpowszechniania informacji po stronie partii i komitetów wyborczych, jak i wolność pozyskiwania informacji po stronie wyborców".

Trybunał Konstytucyjny o legalności kodeksu wyborczego


"Z dniem ogłoszenia wyroku TK w tej sprawie będzie obowiązywała zasada bezpośredniego działania prawa nowego, tj. kodeksu wyborczego. Ponieważ kodeks ten wchodzi w życie 1 sierpnia, a najbliższe wybory parlamentarne odbędą się po tym terminie, to do tych wyborów znajdą zastosowanie jego przepisy" - stwierdził Trybunał Konstytucyjny.

"W razie ewentualnego zarządzenia przez prezydenta wyborów przed tym dniem, do kampanii wyborczej prowadzonej do 31 lipca 2011 znalazłyby zastosowanie dotychczasowe przepisy" - tłumaczył prezes TK Andrzej Rzepliński.

Źródło: Trybunał Konstytucyjny, PAP

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (25):

Sortuj komentarze:

myNaród
  • myNaród
  • 21.07.2011 00:06

myNaród Dzisiaj 22:22 - fałszerz
wycięto mój wpis a w to miejsce podstawiono fałszerza
bez wiedzy, zgody i pomocy redaktora to nie byłoby możliwe

Komentarz został ukrytyrozwiń
felicja tru,
  • felicja tru,
  • 20.07.2011 23:02

myNaród goziny : cały dzien. Ja gotuje 200 obiadów i chce poczytać co ludzie mysla i pisza jak wruce z pracy. Ty kutasie sam se piszesz nie dajesz inym. ja nie umiem dobrze przewracac kartek. jakbys mi tak w robocie zrobil to jakbym pierolnela patelnia w pysk to by sie nalesnik zrobil. nie napisze wiencej bo dlugo pisze a chce mi sie strasznie szczac. ty ciulu stary jaki ty narud .jak sie to robi zeby wyslas tego koda zle widze a kurw

Komentarz został ukrytyrozwiń
myNaród
  • myNaród
  • 20.07.2011 22:35

UWAGA
trybunał wydał wyrok, potwierdzający, że Platforma nie ma pojęcia o stanowieniu prawa.
każdy Platformiany dureń powinien wiedzieć, że zapis w Konstytucji mówiący.
"wybory odbywają się w dzień wolny od pracy" oznacza jeden dzień a nie wiele dzień. nawet pies z kulawą nogą to zrozumiał.
-----a teraz UWAGA.
durnie z PO upierali się, co do słowa "wybory". przykleili się do niego i uwaga co im wyszło
gdyby było użyte słowo wybór to oni by rozumieli jeden dzień
skoro użyto "wybory" to może być wiele dni; i tak skoro wybieramy 460 posłów i 100 senatorów, to UWAGA wybory mogą się odbywać nawet w 560 dni wolne od pracy, czyli ok 5 lat z hakiem

no a jeszcze lepszy w tym wszystkim był ten nasz rudy płemier, czyli rerot z wybałuszonymi oczami.
stwierdził, że "wyrok trybunału należy przyjąć i uszanować, ponieważ uważam, że Trybunał Konstytucyjny ma prawo orzekać o zgodności ustaw z Konstytucją"
ale mamy płemieła. gdyby ten leń uważał, że trybunał nie ma prawa orzekać, to by rozwiązał konstytucję, a członków trybunału pogonił.

ale ma ten nieudacznik tupet

kosmosik, czy ty ziemniaku mnie słyszysz?

Komentarz został ukrytyrozwiń
myNaród
  • myNaród
  • 20.07.2011 22:22

myNaród Dzisiaj 21:39
Ocena: Ocena pozytywna 0 Ocena negatywna 0

myNaród Dzisiaj 17:24 = JA I TO PRAWDA.
myNaród Dzisiaj 17:05 = TO JA
KMIOTEK PODPISUJĄCY SIĘ KOSMOSIK TO= MÓJ CZŁOWIEK
W INNYM MIEJSCU DAŁ SZEŚĆ MOICH OŚWIADCZEŃ.

CZYTELNICY PROSZĘ O UWAGĘ.
jeżeli pod nickiem myNaród ktoś będzie chwalił PIS, RYDZYKA, to będzie to FAŁSZERZ.
ktoś będzie opluwał ludzi JAK LECI BEZ WZGLĘDU NA WSZYSTKO TO BĘDĘ JA. WPIS WŁASNORĘCZNY. JEŻELI KTOŚ NAZWIE MNIE KRETYNEM = TO MÓJ DOBRY ZNAJOMY I TO PRAWDA.

Komentarz został ukrytyrozwiń
myNaród
  • myNaród
  • 20.07.2011 21:50

no i macie
długo nie trzeba czekać
myNaród Dzisiaj 21:45 = FAŁSZERZ
w PO fałszerze są w gotowości, pod bronią
patrzeć jak będą strzelać tak jak Ryszared C w łodzi.
TEŻ FANATYK PO

Komentarz został ukrytyrozwiń
mocher
  • mocher
  • 20.07.2011 21:47

redakcja skumała się z fałszerzami nicków i treści.
gratuluję.
popatrzmy kto dyżuruje przy nożyczkach

Komentarz został ukrytyrozwiń
myNaród
  • myNaród
  • 20.07.2011 21:45

jeśli bedzie pluł jadem, nie reagowal na argumenty i wychwalał jedynego wielkiego kurduplowatego wodza to FAŁSZERZ

Komentarz został ukrytyrozwiń
myNaród
  • myNaród
  • 20.07.2011 17:24

To ja,-najprawdziwszy.-Witam przyjaciół z PO,SLD,PSL.Kaczystom na pohybel.

Komentarz został ukrytyrozwiń
myNaród
  • myNaród
  • 20.07.2011 17:05

Zakłamanie PIS_u sięga zenitu.
Chcieli dwudniowe wybory za cenę dwukrotnie wyższą niż normalnie, i to uważali za poprawne.
natomiast na prezentacji opozycji oszczędzają.
Skoro chcą oszczędzać na bilbordach to niech ich nie robią jaj i niech wieszają puste.
zobaczymy w kampanii ile w tym było kłamstwa PISUARÓW i PREZESA.

Ale problem jest poważniejszy.
Wraz z likwidacją wyborów dwudniowych ograniczono PISUAROWI możliwości fałszowania,
co nie znaczy , że zagrożenie zniknęło. ALE SYNKI PILNUJCIE URN przez całą dobę. Tak wam powiadam ja doświadczony PZPR-owiec .

Komentarz został ukrytyrozwiń
ela
  • ela
  • 20.07.2011 16:23

Z cyklu "mam marzenia" Marzę aby billboardy pisowskie wisiały do góry nogami !