Facebook Google+ Twitter

Trybunał Konstytucyjny. Granice Dobra i Zła

Tym, którzy wierzą w Jedyną, Niezrównaną Partię Polityczną, która stawia Dobro Narodu nad Prawem, tak, jakby Prawo i Dobro Narodu kłóciły się ze sobą, przypomnę przynajmniej niektóre uczynki Trybunału Konstytucyjnego,

Budynek Trybunału Konstytucyjnego Hiszpanii / Fot. nieznanyto, co zrobił on dla zwykłego śmiertelnika odrzucając ustawy sprzeczne z Konstytucją:

• Obywatel pracujący na umowie uzyskał prawo zrzeszania się w związkach zawodowych. To TK orzekł, że zakaz zrzeszania pracowników na umowach jest niezgodny z Konstytucją.

• Zbyt niska kwota wolna od podatku. To TK orzekł, że jest ona niezgodna z Konstytucją i ustalił jej wartość minimalną. Dzięki TK w portfelu każdego z nas zostanie więcej pieniędzy.

• TK ukrócił samowolę kontrolerów biletów w komunikacji miejskiej. Kontroler nie może sobie pozwolić na gnębienie pasażera.

• Służby specjalne nie mogą już dowolnie sprawdzać naszych bilingów telefonicznych, bo TK uznał to za sprzeczne z Konstytucją.

• TK nie pozwolił ministrowi sprawiedliwości na wgląd do akt sądowych, uznając ten przywilej Pana Ministra za sprzeczny z Konstytucją. Zaglądanie do akt sprawy to sprawa sądu, osoby zainteresowanej i jego adwokata, a nie ministra sprawiedliwości.

• TK uznał za niezgodny z Konstytucją obowiązek płacenia za drugi kierunek studiów. Jeśli jesteś studentem, to zawdzięczasz to Trybunałowi Konstytucyjnemu.

• Jeśli zostałbyś aresztowany i chciałbyś porozmawiać ze swoim obrońcą przez telefon, to jest to możliwe dzięki TK, który uznał taki zakaz za niegodny z Konstytucją.

To tylko przykłady. Oto link do 91 stron wyroków i postanowień Trybunału Konstytucyjnego. http://trybunal.gov.pl/rozprawy-i-ogloszenia-orzeczen/wyroki/

Trybunał Konstytucyjny jest jedynym gwarantem, że zapisane w Konstytucji prawa i wolności nie będą gwałcone przez koalicję lub partię rządząca, która ma akurat przewagę w Parlamencie, i/lub Prezydenta, obojętnie jaka jest to koalicja, partia i prezydent.

Zdjęcie przedstawia siedzibę Trybunału Konstytucyjnego Hiszpanii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Ewidentne wyjście przed szereg PO, która "na zapas" wybrała dwóch dodatkowych sędziów jest oczywiście błędem i niezgodność tego wybory orzekł wczoraj TK.
Ale błąd poprzedniej ekipy służy teraz jako usprawiedliwienie dla wszelkich niekonstytucyjnych działań sejmu i pana Dudy. Andrzeja Dudy.
Kaczyński osiągnął kolejny swój cel - zniszczył autorytet TK, a niebywałe wręcz wypowiedzi Kuchcińskiego na temat wczorajszego orzeczenia są tego najjaskrawszym dowodem.
Pożal się Boże "orędzie" wygłoszone przez Andrzeja Dudę pominęło milczeniem wczorajsze orzeczenie TK. I nie ma się czemu dziwić. Prezes zaprogramował byłego kancelistę nieboszczyka brata hasłem:
"Jędruś, rżnij głupa w dzień i nocą,
boś jest mocny moją mocą".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mialem nie komentować felietonow robionych pod wygodny w danym momencie punkt widzenia ale to nie znaczy że nie mogę się odnieść do komentarza p. Artura oraz przy okazji wynurzeń b. ministra sprawiedliwości p. Budki w publicznej TVP Info.

Gdzie był pan Budka gdy w czerwcu TK milczał w sprawie dokoptowania do tego trybunału sędziow wbrew zasadom ich powolywania. Pan Budka sugeruje że obecny sejm i Prezydent robią to samo zło? Czyli PO realizowalo nielegalne posunięcia?

W dodatku pan Budka uczepił się prawnych kruczkow ostatnich uchwał TK jako podstawy do okreslenia każdego dzialania obecnych władz jako nielegalnego. Sąd, Sejm i Rzad mają nic nie robić w tej kwestii.
A na co czzekać aż niechętny nieparytetowy sklad TK wezwie pod sąd obecnie rządzących? Okazuje się też że to znani konstytycjonalisci z prof. Zollem na czele zespsuli w czerwcu prawo wokół TK bo sami byli wspołautorami tamtych nowelizacji...

Czy czlonkowie - wszyscy - Trybunału maja prawo w komplecie podać się do dymisji aby oczyścić TK z wszelkich wątpliwości prawnych, czy poda się teraz do dymisji przewodnuczący z kilkoma innymi dla przedlużenia braku konsensusu prawnego?
Ktoś musi przeciąć caly ten zgielk i zdaje się już to zrobił.

Komentarz został ukrytyrozwiń

/... obojętnie jaka jest to koalicja, partia i prezydent./

Święte słowa.
Tylko dlaczego ten tekst ukazuje się teraz, a nie zaraz po tym, jak poprzedni Sejm pod przewodnią rolą PO zajął się nominacjami sędziów, których kadencja nie kończyła się w kadencji Sejmu? Krótko mówiąc - poprzedni Sejm nie miał prawa ( moralnego co najmniej) nominowania 3 sędziów.

Czyżby zatem jednak nie obojętne, "jaka jest to koalicja, partia i prezydent" ?

P.S.
Poprzedni Sejm "nie będąc w prawie" nominował 3 sędziów, a obecny - 2 sędziów.
Różnica jednego sędziego jest w mediach interpretowana jako różnica między "wolną Polską", a "Białorusią". I to jest właśnie ta różnica między hipokryzją, a jej brakiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.