Facebook Google+ Twitter

Trybunał Konstytucyjny i skarga w kwestii immunitetu

Jan Krzysztof Bielecki i reprezentujący jego interesy mecenas Roman Giertych złożyli skargę do TK. Były premier utrzymuje, że ustawa o wykonywaniu mandatu posła i senatora daje parlamentarzystom prawa większe niż konstytucja.

Skarga Jana Krzysztofa Bieleckiego do Trybunału Konstytucyjnego to pewnego rodzaju efekt doświadczeń jakie wyniósł z J.K Bielecki , Prime Minister of Poland 1991; source: "Wprost", May 1991 wikipedia/public domain / Fot. unknownsądowych batalii przeciwko Januszowi Palikotowi. W listopadzie 2011r. były premier stanowczo zareagował jakoby spekulował na giełdzie w czym pomocna miała być znajomość tajnych rządowych planów. Bielecki pozwał Palikota do sądu mając zamiar wykazać konieczność ochrony dóbr osobistych. Sądy kolejnych instancji nie znalazły podstaw by uznać wniosek za zasadny i umarzały sprawę. Sędziowie podnosili, iż słowa Janusza Palikota chroni immunitet i wiążą się z jego mandatem.

Jan Krzysztof Bielecki mógł zdecydować się na poddanie wniosku pod sejmowe głosowanie o pozbawienie immunitetu Janusza Janusz Palikot wikipedia/CC 3.0 / Fot. Peterson Palikota. Pozwoliłoby to byłemu premierowi na doprowadzenie do procesu wyrównanych szans. Postanowił jednak wraz z mecenasem Romanem Giertychem złożyć skargę do Trybunału Konstytucyjnego. Przedmiotowa sprawa posłużyła do przedłożenia twierdzeń, iż "ustawa o wykonywaniu mandatu posła i senatora daje parlamentarzystom prawa większe niż konstytucja i godzi w zasadę sprawiedliwości społecznej oraz równości przed prawem" (cyt. za Polskie Radio).


Sprawa została przez TK przyjęta i wstępnie zbadana. Nie można oczekiwać rychłego rozstrzygnięcia z uwagi na jej skomplikowany charakter. W składzie orzekającym nie zabraknie prezesa TK.

Możliwe, że jest to schyłek pewnej formy władania przywilejem, którego norma zwyczajowa jakby zatracała swoją rację bytu w odniesieniu do wymogów codzienności.

article by Paweł Jankowski

utwór udostępniany na licencji CC 3.0


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.