Facebook Google+ Twitter

Trybunał Konstytucyjny ignorowany

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-21 14:26

Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają bardzo mały wpływ na polskie prawo. Takie wnioski przynosi raport przygotowany przez prawników dla Ernst&Young w ramach programu "Sprawne państwo".

Jeden z autorów raportu profesor Tomasz Stawecki uważa, że wbrew obiegowym opiniom rzeczywisty wpływ Trybunały Konstytucyjnego na decyzje sądów i powstające prawo jest niewielki. Jak podkreśla - szczegółowe badania dowodzą, że orzeczenia Trybunału często nie są wykonywane, a mały związek pomiędzy jego pracami, a stanem prawa najbardziej widać w pracach Sejmu.

Również doktor Wiesław Staśkiewicz podczas prowadzonych badań miał problemy z doszukaniem się logiki w pracach posłów. Ekspert zwraca uwagę, że w wielu przypadkach dokonuje się kilku nowelizacji prawa, ale zmiany dotyczą innych niż sugerowana przez trybunał kwestii.

W ocenie doktora Jana Winczorka rola Trybunału Konstytucyjnego w porządku prawnym jest niewielka od długiego czasu, więc nie można stwierdzić, że w ostatnim czasie spadła.

Autorzy raportu uważają, że trudno wskazać jedno rozwiązanie problemu, ponieważ jego źródeł jest wiele. Podkreślają jednak, że jeśli rola Trybunału Konstytucyjnego ma wzrosnąć - konieczna jest współpraca sądów, zwłaszcza wyższych instancji.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.