Facebook Google+ Twitter

Trybunał Konstytucyjny o ogródkach działkowych: 24 artykuły niezgodne z konstytucją

O godz. 9 poznaliśmy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie rodzinnych ogrodów działkowych. Działkowcy czekali pod gmachem sądu już od wczesnych godzin porannych.

Trybunał Konstytucyjny zadecydował, że 24 artykuły z 50 są niezgodne z ustawą zasadniczą. Uznał, iż naruszają one prawo do wolności zrzeszania się oraz równość obywateli wobec państwa. Niezgodne okazały się także zapisy o podziale gruntów, zwolnieniu od podatków czy opłat oraz to, że PZD nie podlega kontroli żadnej instytucji. Stwierdzono, że określenie dostępu do gruntów jest sprzeczne z zasadą państwa demokratycznego. Sąd uznał, iż poprzez niezgodność artykułów z ustawą należy uznać ją za niekonstytucyjną. Sejm powinien przygotować nową ustawę o ogródkach działkowych, która tym razem będzie zgodna z konstytucją. W innym wypadku grunty, na których leżą działki zostaną zwrócone właścicielom. Sejm ma na to 18 miesięcy, ponieważ po tym czasie niekonstytucyjne przepisy stracą moc.

Rozprawie przewodniczył prezes Trybunału Konstytucyjnego, Andrzej Rzepliński oraz wiceprezes, Stanisław Biernat. Wyrok, na który czekało kilka milionów osób dotyczył ponad 966 tys. działek o powierzchni ponad 43 tys. hektarów.

Pierwsza rozprawa odbyła się 28 czerwca, podczas której przedstawiciel Biura Studiów i Analiz Sądu Najwyższego, Mateusz Pilch stwierdził, iż Polski Związek Działkowców korzysta z uprawnień nabytych w PRL.

Wniosek do Trybunału w sprawie niekonstytucyjności rodzinnych ogrodów działkowych złożył dwa lata temu były prezes Sądu Najwyższego, Lech Gradocki. Najwięcej zarzutów dotyczyło funkcjonowania Polskiego Związku Działkowców. Mówił, że przywileje w stosunku do mienia Skarbu Państwa są zbyt duże.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

lolek
  • lolek
  • 12.07.2012 18:13

ogródki dzialkowe powinno sie skonfiskować sprzedać na wolnym rynku i zadośćuczynić dawnym właścicielom bo ile lat można czekać na sprawiedliwość?? a działki w warszawie poznaniu czy krakowie śmiało można sprzedać po 5000 czy 10000 zł za m2!!!!i w inych duzych miastach też!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
emeryt
  • emeryt
  • 11.07.2012 22:55

Przecież to było z góry wiadomo , że Trybunał da takie a nie inne postanowienie,bo o to właśnie chodziło"zabrać biedakom wszystko,upodlić naród do cna ,emerytów wytępić do końca"a najważniejsze nie ma łapówki nie ma ogródków!!!!! O to cała SPRAWIEDLIWA POLSKA!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
ptaszynski
  • ptaszynski
  • 11.07.2012 17:45

racja przeciez jest wykup ziemi... daje 100 zł czy 1000 zł za m2 w zalezności od miejsca i wtedy jest moje!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
jędruś
  • jędruś
  • 11.07.2012 17:42

też myśle ze za ogródkami dzialkowymi sa tylko komuchy albo ich spadkobiercy czas zlikwidować tę komunistyczna pielęgnacje!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
  • puchacz
  • 11.07.2012 17:39

przecież te ogródki działkowe tj ziemia powinna wrócić i to dawno do prawowitych właścicieli a nie utrwalać jakieś komunistyczne ogrodki dzialkowe .. co komuniści zrabowali jednym i dali ludowit zn. trzeba jak najszybciej zlikwidować ogródki dzialkowe...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.