Facebook Google+ Twitter

Trybunał Konstytucyjny oddalił wniosek PiS w sprawie Traktatu Lizbońskiego

Trybunał Konstytucyjny oddali wniosek senatorów PiS w sprawie Traktatu Lizbońskiego. Politycy tej partii twierdzą, że Polska będzie musiała akceptować decyzje UE nawet wtedy, gdy nie będzie się z nimi zgadzać.

 / Fot. PAP/Paweł KulaOd 2014 r. zgodnie z Traktatem Lizbońskim, będzie obowiązywał mniej korzystny dla Polski system podwójnej większości. Senatorowie PiS twierdzą, że nowe rozwiązanie przeniesie kompetencje polskich organów do urzędów UE. Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego, który skomentował orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego istota sporu dotyczy pytania o nadrzędność Konstytucji RP nad innymi regulacjami prawnymi.

Wprowadzenie nowego systemu dopiero od roku 2014 odbyło się na wniosek Polski. Do 2017 r. każdy kraj będzie mógł zażądać powtórnego głosowania zgodnego z systemem nicejskim. Jeżeli zbierze tzw. "mniejszość blokującą", głosowana kwestia zostanie odrzucona.

W trakcie ogłoszenia orzeczenia TK, jedna z osób została wyprowadzona z sali po tym, jak krzyknęła "Hańba! Pieczętujecie rozbiór Polski!" Trybunał rozpatrzył dwa kwestionowane przez senatorów PiS punkty traktatu, w pozostałych umorzył postępowanie - pisze Gazeta.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

@Roman Mazur
  • @Roman Mazur
  • 25.11.2010 11:36

Kogo to obchodzi;musiał-nie musiał.Fakt jest taki,że podpisał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prezydent Lech Kaczynski bardzo madrze postapil z Traktatem, nie podpisujac go, dopóki nie przyjela go Irlandia. Smieszna bylaby sytuacja, gdy prezydent RP podpisuje bezwartosciowy swistek papieru.

A teraz szybki quiz: który polski prezydent podpisal niezgodna z konstytucja ustawe o dopalaczach?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman Mazur
  • Roman Mazur
  • 24.11.2010 19:14

Dla informacji niedouczonych. Prezydent RP MUSIAŁA podpisać traktat gdyż taki był Jego konstytucyjny obowiązek po tym jak zatwierdził go parlament.
Zastanówcie się CHWILĘ dlaczego nie poddano najważniejszej w nowoczesnej historii Polski decyzji pod referendum. Czego się obawiano? Prawdy?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman Mazur
  • Roman Mazur
  • 24.11.2010 19:12

To ZDRADA porównywalna z TARGOWICĄ!
Za kilkadziesiąt/kilkaset lat historycy będą analizować przyczyny czwartego rozbioru Polski. Obawiam się tylko że nie będą to polscy historycy ;(

PS. "Politycy tej partii twierdzą, że Polska będzie musiała akceptować decyzje UE nawet wtedy, gdy nie będzie się z nimi zgadzać."
To nie politycy tak twierdzą. To jest wyraźnie i PO POLSKU zapisane w Traktacie Lizbońskim. Każdy kto chce może to sobie przeczytać.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Alladyn
  • Alladyn
  • 24.11.2010 17:05

Widać traktat nie był częścią - tu cytat - "testamentu Leszka" - koniec cytatu. A że Lech Kaczyński go podpisał, zamiecie się to pod dywan.

Komentarz został ukrytyrozwiń
edi
  • edi
  • 24.11.2010 16:50

Kto podpisał traktat i ogłosił go wielkim sukcesem?A kto podał traktat do Trybunału i do rozpatrzenia?Paranoja?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Skoro jesteśmy w UE, czas skończyć z "samowolką"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.