Facebook Google+ Twitter

Trybunał Konstytucyjny wznawia kwestię ustawy dezubekizacyjnej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-24 11:03

Rozpoczęło się posiedzenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tak zwanej ustawy dezubekizacyjnej. Trybunał rozpozna wniosek grupy posłów, którzy zaskarżyli część przepisów. Skarżący ustawę posłowie twierdzą, że wprowadzenie nowych przepisów doprowadziło do -odpowiedzialności zbiorowej

Trybunał rozpozna wniosek grupy posłów, którzy zaskarżyli część przepisów ustawy.
Ograniczone od dnia 1 stycznie 2010 roku świadczenia emerytalne byłych funkcjonariuszy komunistycznego aparatu represji. Wśród osób, które dostają mniejszą emeryturę, są również funkcjonariusze pozytywnie zweryfikowani po 1990 roku i pełnili służbę w instytucjach wolnej Polski.

Przed miesiącem Trybunał nie wydał werdyktu. Przewodniczący składu Bohdan Zdziennicki nie wyjaśnił opinii publicznej, dlaczego podjęto taką decyzję.
Nowe przepisy dotyczą około 40 tysięcy osób. Z danych MSWiA wynika, że średnio świadczenia emerytalne byłych funkcjonariuszy komunistycznych instytucji, którzy podlegają pod zaskarżoną ustawę, spadły o około 560 złotych. Kwestionowana ustawa nic nie wspomina o rentach inwalidzkich. Jeśli funkcjonariusze i żołnierze mają prawo do dwóch świadczeń, mogą wybrać to korzystniejsze dla siebie.
Wyrok w tej sprawie ma zapaść dziś o godz. 13.00.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.