Facebook Google+ Twitter

Trybunał Konstytucyjny zajmuje się ustawą abonamentową

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-16 15:06

Trybunał Konstytucyjny zajmuje się ustawą abonamentową. Podczas posiedzenia, które rozpoczęło się o godzinie 14:00 sędziowie po raz kolejny zajmują się wnioskiem Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego.

Rzecznik Praw Obywatelskich uznał, że wobec braku sprawnych mechanizmów poboru abonamentu, opłata nie jest powszechna. W jego ocenie, zaprzecza to konstytucyjnej zasadzie równości ponoszenia ciężarów państwowych. Podczas poprzednich rozpraw w Trybunale podkreślano, że Poczta Polska, na którą ustawa nakłada obowiązek poboru abonamentu i ściągania kar za jego niepłacenie, nie może się wywiązać z tak określonego zadania. Na przeszkodzie stoją błędy ustawy.
W swoim wniosku Rzecznik Praw Obywatelskich stwierdził, że brak odpowiednich mechanizmów egzekwowania abonamentu zaprzecza zasadzie powszechności i równości ponoszenia ciężarów przez obywateli. Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski podkreślił, że do decyzji ustawodawcy należy wskazanie źródła finansowania mediów publicznych.

Podczas dzisiejszej rozprawy zarówno przedstawiciele biura Rzecznika Praw Obywatelskich, jak i parlamentu złożyli wniosek o odroczenie wejścia w życie orzeczenia, jesli okaże się, że ustawa jest niekonstytucyjna. Przedstawiciel Rzecznika Praw Obywatelskich Mirosław Wróblewski wnioskował o odroczenie na rok, przedstawiciel Sejmu Grzegorz Karpiński chce odroczenia na czas nieokreślony do czasu przygotowania nowych regulacji prawnych.

Niska i ciągle malejąca ściągalność abonamentu stała się przyczyną głębokiego kryzysu finansowego w mediach publicznych. Prezes Polskiego Radia Jarosław Hasiński podkreśla, że radio publiczne w blisko 80 procent utrzymuje się z tej opłaty. Jak powiedział, pozostawione bez pomocy będzie musiało się komercjalizować, a działalność misyjną ograniczyć do minimum.

Postępującą mizerię mediów publicznych w Polsce zauważyła Europejska Unia Nadawców, prestiżowa i największa tego typu organizacja na świecie. W listach skierowanych do prezydenta, premiera, marszałków obu izb parlamentu i trzech urzędujących ministrów wezwała polskie władze do natychmiastowej reakcji na brak finansowania Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Nie powstała jednak nowa ustawa, nie ma też systemowych dotacji budżetowych.

Sytuację dodatkowo pogorszyło orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, pozwalające na zniesienie obowiązku płacenia abonamentu przez kilka milionów emerytów i bezrobotnych.

W obliczu braku rozwiązań politycznych i prawnych, dotyczących działania i finansowania mediów publicznych, zmobilizowali się twórcy: przygotowują własny projekt ustawy medialnej. Przewiduje on opłatę audiowizualną w wysokości 8 złotych ściąganą przez Urząd Skarbowy przy okazji rozliczeń PIT. Z tak pomyślanej opłaty byliby zwolnieni najubożsi.

Na razie jednak nadal obowiązuje ustawa z 2005 roku i abonament. W przypadku radia chodzi o opłatę miesięczną w wysokości zaledwie 5 złotych i 30 groszy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.