Facebook Google+ Twitter

Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu dwukrotnie skazał Polskę

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-23 16:56

Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu skazał dwukrotnie Polskę za naruszenie Europejskiej Konwencji. Skarb państwa został zobowiązany do wypłacenia skarżącym w sumie ponad 11 tysięcy euro.

Skargi dotyczą zbyt długiego przetrzymywania w areszcie oraz opieszałości wymiaru sprawiedliwości. Mieszkaniec Gdyni w 1993 roku został oskarżony o dokonanie oszustw. Pierwsze przesłuchanie odbyło się po 13 latach od postawienia zarzutów.

Sędziowie Trybunału nie mieli wątpliwości, że polski wymiar sprawiedliwości naruszył artykuł Europejskiej Konwencji, który gwarantuje obywatelom przeprowadzenie procesu w rozsądnym czasie.

Ponadto stwierdzili, że odrzucenie przez sąd w Gdańsku skargi na zbyt długo trwający proces, było błędne, bowiem nie dochowywało standardów i wskazań zawartych w innych orzeczeniach Trybunału dotyczących podobnych skarg z Polski. Skarżącemu w ramach zadośćuczynienia Trybunał przyznał ponad 10 tysięcy euro.

Druga sprawa dotyczy mieszkańca Wojkowic oskarżonego o dokonanie morderstwa. W areszcie spędził blisko trzy lata. Według Trybunału tak długie pozbawienie wolności, przed ogłoszeniem wyroku i stwierdzeniem winy, stanowi naruszenie Europejskiej Konwencji. Skarżący otrzyma tysiąc euro zadośćuczynienia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.