Facebook Google+ Twitter

Trybunał w Hadze rozpatruje gruziński pozew przeciw Moskwie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-08 11:56

Gruzja oskarża Rosję o czystki etniczne na terenie zbuntowanych prowincji - Abchazji i Osetii Południowej. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze rozpoczął rozpatrywanie pozwu przeciwko Moskwie.

Gruzińskie władze mówią o czystkach etnicznych dokonywanych od początku lat 90-tych. Od tego czasu ponad 400 tysięcy Gruzinów musiało opuścić domy w separatystycznych republikach. Władze w Tbilisi informują też o najnowszych działaniach Moskwy, już po sierpniowym konflikcie w Osetii Południowej. Gruzini tam mieszkajacy zmuszani są do przyjęcia rosyjskiego paszportu, albo do opuszczenia prowincji - te doniesienia potwierdzają organizacje humanitarne i unijni eksperci.

Gruzja oskarżyła Rosję o pogwałcenie międzynarodowego prawa, w tym konwencji o eliminacji wszelkich form dyskryminacji rasowej.

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w ciągu trzech dni wysłucha argumentów obu stron. Gruzińskie władze mają nadzieję na szybki wyrok, choć wiedzą, że takie sprawy przed Trybunałem mogą ciągnąć się latami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.