Facebook Google+ Twitter

Trybunał w Stasburgu po raz pierwszy o lustracji w Polsce

Jutro, 24 kwietnia, zostanie ogłoszony wyrok w sprawie Tadeusz Matyjek v. Polska. Jest to pierwsza polska sprawa dotycząca lustracji rozpatrywana przez Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Tadeusz Matyjek został uznany za kłamcę lustracyjnego na podstawie ustawy z 1997 r. Złożył wtedy oświadczenie lustracyjne w związku z wyborem na posła do Sejmu RP. W efekcie postępowania lustracyjnego utracił mandat poselski, a także został pozbawiony możliwości wykonywania szeregu funkcji publicznych (określonych ustawą lustracyjną) przez okres 10 lat. Matyjek wniósł skargę na naruszenie art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, gwarantujący prawo do sprawiedliwej procedury sądowej.

Skarżył się, że nie mógł skutecznie się bronić, gdyż uniemożliwiono mu sporządzanie notatek w postępowaniu przed sądem krajowym, ze względu na ograniczony dostęp do akt sprawy (tylko możliwość przeglądania akt, bez możliwości wynoszenia notatek poza kancelarię tajną).

W odpowiedzi na skargę, polski rząd odparł zarzuty naruszenia konwencji. 30 maja 2006 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał decyzję o formalnej dopuszczalności skargi, w której stwierdził, że do postępowania lustracyjnego na podstawie ustawy z 1997 r. mają zastosowanie gwarancje wynikające z art. 6 konwencji w zakresie w jakim regulują sytuację oskarżonego w procesie karnym. Na podstawie skargi i odpowiedzi na nią trybunał wypracował swoje stanowisko w sprawie (postępowanie miało charakter pisemny, nie odbywały się rozprawy z udziałem stron). Helsińska Fundacja Praw Człowieka złożyła w sprawie "opinię przyjaciela sądu", czyli pisemne stanowisko w sprawie.

Tekst wyroku ukaże się jutro na stronie internetowej Trybunału: http://www.echr.coe.int/ECHR.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

przecież w postępowaniu karnym także nie można niczego wynosić z akt sprawy, a notatki mozna sporządzać wyłacznie na terenie sądu, więc na czym niby miała polegać różnica w tym postępowaniu lustracyjnym z tradycyjną sprawą karną????

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.