Facebook Google+ Twitter

Trybunał w Strasburgu o zakazie Parady Równości w 2005 r.

W dniu 3 maja Europejski Trybunał Praw Człowieka ogłosi wyrok w sprawie Tomasz Bączkowski przeciwko Polsce. Dotyczy ona wydanego w 2005 r. przez ówczesnego prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego zakazu organizacji Parady Równości na ulicach stolicy.

10 maja 2005 r. Fundacja Równości złożyła wniosek o organizację Parady Równości, mającej być demonstracją na rzecz równości grup dyskryminowanych, szczególnie mniejszości seksualnych. Prezydent Warszawy Lech Kaczyński, zgodnie ze swoimi wcześniejszymi zapowiedziami, wydał decyzję odmawiającą zezwolenia na zajęcie pasa ruchu drogowego (na podstawie Prawa o Ruchu Drogowym).

Organizatorzy złożyli wnioski dotyczące ośmiu wieców. Prezydent Warszawy nie zgodził się na zorganizowanie sześciu spośród nich. 11 czerwca 2005 r. odbyła się nielegalna Parada Równości, która stała się aktem obywatelskiego nieposłuszeństwa. Decyzje prezydenta Warszawy zostały uchylone przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze oraz przez wojewodę mazowieckiego, jednakże nie rozstrzygały kwestii, czy doszło do naruszenia praw jednostki.

Prawnicy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka przygotowali skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka na naruszenie przez Polskę art. 11., 13. oraz 14. Konwencji. Skarga została złożona w grudniu 2005 r. Została przez Trybunał zarejestrowana pod nazwą Tomasz Bączkowski i inni przeciwko Polsce (Tomasz Bączkowski jest prezesem Fundacji Równości). Pełnomocnikiem skarżących jest prof. Zbigniew Hołda. W odpowiedzi na skargę, polski rząd odparł zarzuty naruszenia Konwencji. 20 grudnia 2006 r. Trybunał wydał decyzję o dopuszczalności skargi, co oznacza, że spełnia ona wymogi formalne. Na podstawie skargi i odpowiedzi na nią Trybunał wypracował swoje stanowisko w sprawie (postępowanie miało charakter pisemny, nie odbywały się rozprawy z udziałem stron). W dniu 3 maja ogłosi wyrok na swojej stronie internetowej (http://www.echr.coe.int/ECHR).

Warto wspomnieć, że przepisy na podstawie których Lech Kaczyński wydał zakaz organizacji parady zostały następnie uchylone wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego ze stycznia 2006 r. Helsińska Fundacja Praw Człowieka przedstawiła w tej sprawie tzw. "opinię przyjaciela sądu", czyli pisemne uwagi przedstawiające stanowisko Fundacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.