Facebook Google+ Twitter

Trybunał w Strasburgu: Polska ma zapłacić oszkodowanie ojcu Grzegorza Przemyka

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał skargę ojca Grzegorza Przemyka, śmiertelnie pobitego przez milicjantów w 1983 roku maturzystę. Trybunał orzekł naruszanie przez Polskę 2 art. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

 / Fot. PAPSędziowie orzekli, że w postępowaniu przed polskimi sądami został pogwałcony artykuł 2. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Trybunał orzekł, że Polska ma wypłacić odszkodowanie w wysokości 20 tysięcy euro skarżącemu, w ciągu trzech miesięcy od uprawomocnienia wyroku. Leopold Przemyk domagał się 50 tys. euro, jednak sąd nie uznał jego żądania.

"Trybunał w Strasburgu obnażył słabość polskiego wymiaru sprawiedliwości" – powiedział w rozmowie z Wirtualną Polską prof. Ireneusz Kamiński, ekspert Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Przedawniona sprawa

Ojciec Grzegorza, składając skargę do ETPC twierdził, że postępowanie sądowe trwało zbyt długo oraz nie zostało przeprowadzone prawidłowo, a w wyniku zaniedbania doszło do przedawnienia karalności czynu Ireneusza K.

Leopold Przemyk uważa, że polskie sądy, badając sprawę jego syn,a zastosowały niewłaściwy paragraf kodeksu karnego, dopuszczający przedawnienie popełnionego czynu. Jego zdaniem sądy powinny powołać się na art. 105 par. 2 kodeksu karnego zgodnie z którym nie przedawnia się przestępstwo skutkujące ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu lub ciężkim uszkodzeniem ciała, którego dopuścił się funkcjonariusz publiczny wobec jego syna.

Śmiertelne pobicie

12 maja 1983 r. milicjanci zabrali 19-letniego maturzystę Grzegorza Przemyka z pl. Zamkowego w Warszawie na komisariat. Tam został ciężko pobity. Przewieziony do szpitala zmarł po dwóch dniach, a jego pogrzeb stał się manifestacją przeciw komunistycznym władzom.

Oskarżeni trzej milicjanci byli raz skazywani, raz uniewinniani. Ojciec Grzegorza nie zgadzał się z orzeczeniem polskich sądów, którzy orzekli że było to zwykłe przestępstwo, a nie zbrodnia popełniona przez funkcjonariuszy państwowych.

Wyrok ETPC nie jest jednak prawomocny. Strony mają trzy miesiące na jego zaskarżenie i złożenie prośby o skierowanie sprawy do najwyższej instancji Trybunału.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.