Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22217 miejsce

„Trylogia - dziwne materii pomieszanie”. O wystawie w Oblęgorku

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku od 24 kwietnia do 16 listopada 2014 r. prezentuje wystawę „Trylogia – dziwne materii pomieszanie”. Jest to okazja do ujrzenia unikalnych dokumentów i dzieł inspirowanych dziełem.

Trylogia-dziwne materii pomieszanie / Fot. plakat W 130. rocznicę ukazania się pierwszej części Trylogii Henryka Sienkiewicza w edycji książkowej – Ogniem i mieczem oddział kieleckiego Muzeum Narodowego w Oblęgorku prezentuje wystawę poświęconą cyklowi historycznemu, funkcjonującemu jako Biblia narodowa Polaków. Ukazanie się tych powieści było wielkim wydarzeniem kulturalnym, które zapoczątkowało niezwykłe oddziaływanie wykreowanych wizji na świadomość pokoleń w ciągu ponad wieku, co istotnie przyczyniło się do kształtowania postaw patriotycznych i obywatelskich, budzenia miłości do historii oraz motywowało do walki o niepodległość.

Wystawa czasowa „Trylogia - dziwne materii pomieszanie” ukazuje historię kultowego „szeregu książek Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska pisanych w ciągu kilku lat i w niemałym trudzie – dla pokrzepienia serc”. Początkowo trafiały one do czytelników w odcinkach od 1882 do 1888 r. na łamach czasopism w trzech zaborach: w „Słowie”, „Czasie” i „Dzienniku Poznańskim”. Po zakończeniu publikacji prasowej wychodziły kolejne tomy cyklu. Rzesze ludzi zarówno w salonach arystokratycznych, jak i w chatach wiejskich ulegały czarowi obrazów powieściowych.

Eksponat centralny - rękopis "Pana Wołodyjowskiego" / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska Wernisaż wystawy miał miejsce 24 kwietnia br. Od tego momentu przez szereg letnich miesięcy pełni turystycznego sezonu można obejrzeć w Oblęgorku zgromadzone z różnych miejsc eksponaty związane z powstaniem dzieła oraz charakteryzujące jego trwanie w obiegu kulturalnym. Część pochodzi ze zbiorów własnych Muzeum w Oblęgorku. Niektóre wypożyczono z innych instytucji, jak również z kolekcji prywatnych. Kuratorem wystawy jest kierowniczka Muzeum - Agnieszka Kowalska-Lasek, zaś jej koordynatorem Łukasz Wojtczak. Cennym dokumentem przedsięwzięcia jest bogato ilustrowany katalog, utrwalający poszczególne elementy wystawy.

Wystawa stwarza wyjątkową okazję ujrzenia rękopisów poszczególnych części Trylogii, zamkniętych na ogół w Pióro ofiarowane Henrykowi Sienkiewiczowi / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska skarbcu Ossolinem. Jest to zespół kart brulionów, jakie pisarz wysyłał do redakcji „Słowa”, pisząc z odcinka na odcinek i zarazem podróżując po Europie od kurortu do kurortu. Średnio dwie karty składały się na jeden odcinek powieści. Serialny sposób prezentacji utworów zaznaczono na ekspozycji w postaci zszywek zebranych odcinków. Uwzględnione też zostały pierwsze wydania Trylogii oraz wybrane tłumaczenia na język angielski autorstwa Jeremiasza Curtina.

Rękopis "Ogniem i mieczem". Własność Ossolineum / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska Rękopis "Potopu". Własność Ossolineum / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska Rękopis "Pana Wołodyjowskiego". Własność Ossolineum / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Dziękuję za zainteresowanie i miłe komentarze. Myślę, że w Polsce przede wszystkim uważa się Sienkiewicza za autora 'Trylogii", zatem byłoby to jego najsławniejsze dzieło.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Znakomita relacja. I te zdjęcia dające wrażenie kontaktu bezpośredniego z np. rękopisami Sienkiewicza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem pełen podziwu Adrianno, Twoim niestygnącym zauroczeniem i jakże ciekawym przedstawianiem warsztatu, dorobku naszego Noblisty

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.