Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6959 miejsce

Trzaśnij w cudowną figurkę Dzieciątka Jezus

Przeglądając zdjęcia robione w Rzymie postanowiłam poszerzyć wiedzę o cudownej figurce Dzieciątka Jezus, przechowywanej w jednym z bardziej znanych kościołów: Santa Maria di Aracoeli. Informacje o rzeźbie, jakie znalazłam w internecie wiedzy nie dały, ale przysporzyły mi mnóstwo śmiechu.

Fotokopia-zbliżenie twarzy Dzieciątka. / Fot. .J. KowalczykFigurka Dzieciątka Jezus znajduje się w kościele odwiedzanym licznie przez turystów oraz pielgrzymów. Rzeźba z XV w. z oliwnego drewna, wykonana przez nieznanego franciszkanina z Jerozolimy, mieszka od dawna w szklanej gablocie kościoła Santa Maria di Aracoeli, gdzie jest przedmiotem kultu i podziwu.

Były jednak czasy, kiedy Dzieciątko wędrowało poza świątynię, przyzywane przez patrycjuszowskie rodziny do pomocy przy trudnym porodzie. Przynosiło ulgę i ułatwiało wydanie na świat potomka. Taka bowiem legenda towarzyszy owej, przybranej w złotogłów figurce. Zaprzyjaźnione rzymianki twierdziły, że oryginalna figurka została skradziona, a ta zamknięta w szklanej kapsule na ołtarzu kościoła jest duplikatem i "nie chodzi" już po domach.

Z kilku stron, jakie znalazłam w globalnej sieci wybrałam www.infantjesus.us, po czym inteligentnie najechałam strzałką na flagę polską. Informacja "Trzaskać tutaj..." dała nadzieję uzyskania tekstu polskiego. Trzasnęłam więc
myszą zaintrygowana niecodziennym poleceniem, otworzyłam stronęi ujrzałam:

"Za Maria, my puszka metalowa lista tłum dewotka od ten Dziecko Jezus: Józef, ten pasterze, ten Anioły, ten Magowie, Symeon ten Prorok, i Rocznik, ten Prorokini".

Widok ołtarza z kapsułą. / Fot. J.KowalczykTekst "polski" wprawił mnie w osłupienie, wiedzy nie poszerzył, a przywołana do pomocy tłumaczka literatury jak na razie rozgryzła "Santok Bambus", co zapewne oznacza Santo Bambino. Reszta okazała się powodem do homerycznego śmiechu co, jak mi wyjaśniła, jest zasługą automatycznego tłumacza. Treść "tłumaczenia" jest tak fantastyczna, że z całą życzliwością zalecam wszystkim chorym na chroniczny i czasowy smutek oraz zaparcia. Nie ma mocnych! Wszystko minie.

Załączam też dwa wykonane w 1999 r. zdjęcia, na których twarz Dzieciątka wydaje się mieć nieco inną minę niż zamieszczona w na stronie, do której link podaję. Zagadka. Inna figurka, czy może banalnie - inne ujęcie?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

dobre-już podałam dalej :)
"Za Maria, my puszka metalowa lista tłum dewotka od ten Dziecko Jezus"
hahahaha

Komentarz został ukrytyrozwiń

Właśnie posłużyłem się "tłumaczem". Wyszło tak:
"To jest naprawdę zagadkowe chociaż fascynujący problem. Twój artykuł udowadnia rozkazy ważnie jak z trudem niejednokrotnie by wynajdować prawdy. Jeżeli do Arthura przeszłego zaparcie wtedy mnie przeciwnie".
Oryginalna wersja jest mniej zagadkowa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

zaparcie na pewno przechodzi patrząc na figurke - nie ma się już z czego wypróżnić

Komentarz został ukrytyrozwiń

Autorka miała rację: przeszło mi zaparcie!
:D

Komentarz został ukrytyrozwiń

No ale problem mamy z głowy bo "od ten Odwaga zarządzanie drużyna zostały powiadomiony" a co więcej "Jeśli ten problem trwa możesz dojeżdżać".
Brawo dla Drużyna!

Zresztą przeczytaj sam/a. Link poniżej:
http://www.tranexp.com:2000/InterTran?type=url&url=http://www.infan jesus.us/araceoli_en.html&from=eng&to=pol

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://www.infantjesus.us/araceoli_en.html

To dla anglojęzycznych - macieklew! do Ciebie apel o udział w rozgryzaniu legendy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.