Facebook Google+ Twitter

"Trzeba być ogniem, a nie ćmą" - spotkanie z Tomaszem Tomaszewskim w redakcji W24

W czwartek 5 września w redakcji Wiadomości24.pl odbyło się spotkanie z Tomaszem Tomaszewskim, który wprowadził nas w tajniki profesjonalnej fotografii i pokazał nam, jak ważna jest etyka i wiedza w tym zanikającym zawodzie.

 / Fot. Fot. Marek WiśniewskiNa wstępie Tomasz Tomaszewski opowiedział o etyce w zawodzie dziennikarza i fotografa. Podał za przykład imperatyw kategoryczny Kanta, który zakłada, że człowiek powinien postępować według takich norm, jakie według niego powinny być powszechne. Doświadczenia są potrzebne i powinno się je kolekcjonować po to, aby w pewnym momencie "umieć dostarczyć światu zaskakujące konkluzje". Potrzebna jest jednak również wiedza, zrozumienie wielu zagadnień, całe lata zbieranych doświadczeń i odpowiedni sposób myślenia.

Tomasz Tomaszewski podał przykłady wielkich odkrywców jak Newton lub Einstein i powiedział, że również w fotografii trzeba odkrywać i odważnie myśleć. Obecnie warto fotografować, ale trzeba uważać, bo "internet to ściek obrażający umysł". Zbyt dużo jest publikowanych zdjęć, które nie mają większego zmysłu, ale są dla przykładu zdjęciem wstawionym na Facebooku, na którym widać kawałek niedojedzonej pizzy na talerzu. W tle natomiast można dostrzec fragment budynku, jednego z najlepszych muzeów na świecie. W tym momencie niedojedzona pizza jest ważniejsza dla tej osoby, nieświadomej w jakim miejscu siedzi i gdzie je tę pizzę.

Fotografia i słowo pisane to docieranie do odbiorców, ale tak naprawdę nie wiadomo, jak działa obraz na człowieka. Wiemy, że obraz powstaje w mózgu, a nie w oku. Bez znajomości historii patrzymy na rzeźby i obrazy widząc jedynie kształty i kolory. Taka jest teraz często sztuka, która nie posiada historii. Według Tomasza Tomaszewskiego być może właśnie na tym zakręcie pojawią się nowe formy samodzielnego myślenia.

Fotografia powinna wywoływać jakieś refleksje, myśli i odczucia. Powstało wiele zdjęć, które przetrwały próbę czasu. Tolerancja wobec kompozycji obrazu się zmienia i gusta również idą do przodu. Nagrody na konkursach dostają zdjęcia, które 10 lat temu wzbudzały nasze oburzenie. Następuje jednak bardzo szybko posuwający się proces degradacji znaczenia fotografii. - Przeżyją Ci, którzy będą ludźmi zaangażowanymi i będą używać mózgu - stwierdził Tomasz Tomaszewski.

Czasami warto "inwestować w odwagę" i nie ustawiać się w tym miejscu, gdzie stoi większość reporterów. Można w ten sposób zrobić oryginalne zdjęcie. Warto więc "uczyć się odwagi, która jest matką wszystkich cech". Fotografia powinna mieć prawdziwy charakter i powinniśmy się zajmować tematami, które nas interesują. Tylko wtedy w zdjęciach będzie również można zobaczyć głębię emocji. Człowiek składa się praktycznie w tych samych proporcjach ze swoich starań i zaniechań, dlatego czasami warto wybierać zagadnienia, które nam odpowiadają. - Trzeba się uczyć mówić "nie" i robić to tak, aby nie wzbudzało to niczyich wątpliwości - dodał Tomasz Tomaszewski.

Bez wiedzy historycznej i obcowania z najlepszymi fotografiami ciężko będzie zrozumieć dobre zdjęcie. - Dobre zdjęcie jest jak nowela, która ma swój początek, rozwinięcie i zakończenie - powiedział Tomasz Tomaszewski. Aparat to czarodziejska różdżka, która może wpływać na ludzi i wywoływać uczucia. - W samym fotografowaniu nie ma nic, co by było nieetyczne lub niemoralne - stwierdził Tomasz Tomaszewski. To od dziennikarzy zależy, czy będą ludziom podawać wiarygodne informacje, ale obecnie etyka zawodowa jest czymś niepokojącym. Jeśli ktoś nie zna historii, to nie powinien zajmować się tym zawodem. - Bez wiedzy będziecie tylko patrzeć, ale nie zobaczycie. Wiedza pozwala zobaczyć - tłumaczył Tomaszewski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.