Facebook Google+ Twitter

Trzeba chronić niepalących przed palaczami!

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2006-09-07 14:30

Rozmowa z prof. Marią Zaleską-Kręcicką, otolaryngologiem i foniatrą.

fot. Tomasz HołodTrwają prace nad nową ustawą, która zakazuje palenia papierosów w miejscach publicznych – restauracjach, kawiarniach, pociągach, a nawet prywatnych samochodach, jeśli palący kierowca podróżuje w większym towarzystwie.
– To wspaniale, będę bardzo zadowolona z takich przepisów. Trzeba chronić niepalących przed palaczami. Nie dalej niż kilka dni temu przyszła do mnie pacjentka ze zmianami w krtani. Choć sama zerwała z nałogiem, jednak wokół niej w domu i pracy wszyscy palą. A ona nie może zmienić środowiska, na przykład rzucić pracy. Dzięki takiej ustawie przyzwyczaimy się po pewnym czasie, że niepalący mają prawo żądać, by inni ich nie zatruwali.

Papierosy są aż tak bardzo szkodliwe?
– Bardzo. Przede wszystkim powodują wzrost zachorowań na nowotwory. Ponad 90 procent osób, które cierpią na nowotwory krtani i górnych dróg oddechowych, to palacze. Niestety, liczba zachorowań stale wzrasta.

Od kilku lat trwa kampania przeciwko paleniu. Czy, Pani zdaniem, jest ona skuteczna?
– Zmienia się tyle, że po papierosy sięgają coraz młodsi. Przychodzą do nas piętnastoletnie dziewczyny, które palą już od czterech lat. Zresztą, coraz więcej kobiet sięga po papierosy, zmniejsza się natomiast nieznacznie liczba palących mężczyzn.

•Dlaczego kampanie medialne i programy szkolne nie są skuteczne?
– Jak mogą przynosić efekty, jeśli osoby, które powinny prowadzić takie kampanie wśród młodzieży, czyli nauczyciele – sami palą. Jeżeli o szkodliwości palenia przekonują lekarze, którzy sami ulegają temu nałogowi? Poza tym, dorośli nie reagują na widok dziecka z papierosem. Proszę spojrzeć, co się dzieje przed wejściem do Galerii Dominikańskiej. Stoją tam dzieci 10-11-letnie i kurzą. Nikt im nie zwraca uwagi.

Nowa, restrykcyjna ustawa spowoduje zmniejszenie liczby palaczy?
– Każdy przepis, który utrudnia palenie, daje na to szansę. Jeśli ktoś przez osiem godzin nie będzie mógł zapalić w pracy, to jest szansa, że w domu także nie sięgnie po papierosa.

A może to będzie dyskryminacja dziewięciu milionów Polaków, nałogowych palaczy?
– W Stanach Zjednoczonych palacze są dyskryminowani prawie od dwudziestu lat. Kiedy w Irlandii wchodziły w życie przepisy zakazujące palenia papierosów w miejscach publicznych, przewidywano, że trzeba będzie zamknąć puby. I co? Nadal prosperują, choć nie ma już w nich kłębów papierosowego dymu. Nie zbankrutowały także restauracje w Anglii, Holandii i wielu innych krajach, chociaż tam również nie wolno palić. Mnie to nie zmartwi, jestem znanym wrogiem palenia.

Rozmawiała Hanna Wieczorek 

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

m@t
  • m@t
  • 09.03.2012 09:31

Nie moge patrzyc jak ww. felczera naztw sie prof. i traktuje jak autorytet. Jest to osoba pozbawiona sumienia, nue majaca zahamowan aby male dziecko skazac na smierc tylko po to zeby ukryc blad kolezanki po fachu. Pseudo prof. Krecicka Zaleska juz dawno powinna znalezc sie za kratami o co zreszta niejednokrotnie sie juz otarla. Trzymajcie sie od tej baby z daleka jesli chcecie przezyc, a redakcja powinna znalezc sobie kogos bardziej wiarygodnego bo tytuly naukowe to nie wszystko.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak napisałem w komentarzu do artykułu p. A.Z. "Palenie schodzi „do podziemia"!" - A palcie sobie wszyscy "na zdrowie", ale.. TYLKO U SIEBIE, w swoim domu, samochodzie i dowolnym pomieszczeniu należącym i okupowanym TYLKO PRZEZ SIEBIE SAMEGO. Ale nie karzcie NA SIŁĘ wdychać te świństwa tym, którzy są w pobliżu jako GOŚĆIE i RODZINA (u Was) lub Z KONIECZNOŚCI (wszędzie poza Waszą Własnością). Pozdrawiam niepalących.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co to znaczy, że palacze poczują się dyskryminowani? A niech się poczują, to może coś zrozumieją. Wszyscy po czasach komunizmu mamy jakiś kompleks i dlatego nawet najrozsądniejsze ograniczenie odczuwamy jako zamach na naszą wolność.
A przecież wolność to możliwość wyboru ze świadomością ponoszenia konsekwencji za podjętą decyzję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na szczęście nie wszyscy nauczyciele palą. :-) A poza tym, dziękuję Pani Profesor :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.