Facebook Google+ Twitter

"Trzeba wyjaśnić nieporozumienia wokół Karty Polaka"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-24 22:25

Litewski MSZ oświadczył, że Karta Polaka nie zawiera zobowiązań wobec państwa polskiego. Ministerstwo doszło do takiego wniosku po przeanalizowaniu ustaw, które przyjął polski Sejm.

W piśmie litewskiego MSZ napisano między innymi, że głównym celem Karty Polaka jest pielęgnowanie tożsamości narodowej. Jej posiadanie nie oznacza jednak przynależności do państwa i nie jest równowznaczne z nadaniem obywatelstwa.

Posłowie Akcji Wyborczej Polaków na Litwie przedstawili to oświadczenie litewskiego MSZ na spotkaniu z marszałkiem Sejmu Arunasem Valinskasem. Po spotkaniu marszałek wyraził przekonanie, że sprawa Karty Polaka powinna być jak najszybciej wyjaśniona.

Kilka dni temu poseł zwycięskiej partii konserwatywnej Gintaras Songaila zwrócił się do Centralnej Komisji Wyborczej z prośbą o ustalenie, czy wybrani do Sejmu Polacy są lojalni wobec państwa litewskiego.

Zarzucił Waldemarowi Tomaszewskiemu i Michałowi Mackiewiczowi, że kandydując do parlamentu, zataili fakt posiadania Karty Polaka, co zdaniem Songaily należy interpretować jako zatajenie zobowiązań wobec obcego państwa. CKW uznała, że nie może rozstrzygnąć tej kwestii i postanowiła poprosić Sejm, by ten zwrócił się do Sądu Konstytucyjnego o wyjaśnienie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.