Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10226 miejsce

"Trzeba z żywymi naprzód iść"...

Sentencja łacińska mówi: „Kto nie idzie naprzód ten się cofa”. Życie wciąż biegnie, wręcz pędzi. Czasem trudno dotrzymać mu kroku, szczególnie wtedy, gdy nieustannie patrzymy wstecz.

Fragment wiersza Adama Asnyka chciałabym zadedykować tym wszystkim politykom ( i nie tylko), którzy na świat patrzą poprzez pryzmat żałobnej czerni.
[...]
Trzeba z żywymi naprzód iść,
Po życie sięgać nowe,
A nie w uwiędłych laurów liść
Z uporem stroić głowę
Wy nie cofniecie życia fal!
Nic skargi nie pomogą:
Bezsilne gniewy, próżny żal!
Świat pójdzie swoją drogą!

Politycy są przecież przedstawicielami społeczeństwa. Do nich należy praca na rzecz naszego lepszego bytu. Im ich działania będą mądrzejsze, rozsądniejsze, bardziej przemyślane tym lepsze będzie życie milionów osób zamieszkujących ten kraj.

Wokół nas żyje wiele osób, które noszą w sobie różnego rodzaju cierpienia, przeżywają żałobę. Ci ludzie pracują i nikt nie zwalnia ich z wykonania swoich obowiązków. Wyobraźmy sobie nauczyciela/nauczycielkę w szkole lub przedszkolu, która zamiast motywować dzieci do pracy przekazuje im swój smutek. Jakby patrzyli widzowie na prezentera/kę, który/a w „grobowym „ stylu prowadzi program rozrywkowy.

W szkole LO uczyła moją klasę pewna rusycystka, o której wiadomo było jedynie to, że przeszła jakąś rodzinną tragedię. Nikt nie mówił, co dokładnie się w jej życiu wydarzyło, ale cała jej postawa świadczyła o jej smutnych przeżyciach – zawsze w czerni, oczy często załzawione. Tak było przez całe cztery lata mojego uczęszczania do owego liceum. Lekcje praktycznie się nie odbywały, nudziliśmy się na nich. Od czasu do czasu zadany był jakiś wierszyk na pamięć i tym sposobem zdobywaliśmy oceny. W owym czasie bardzo było mi żal tej nauczycielki. W tej chwili uważam, że powinna skorzystać z pomocy lekarskiej, konkretnie psychiatrycznej. Może wówczas udałoby się zmniejszyć jej cierpienia, może by normalnie uczyła, albo też korzystała ze zwolnienia lekarskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Otóż to, niedobrze być zawadą innym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artykuł przypomniał mi takie powiedzenie:
Psy szczekają a karawana idzie dalej jeśli prowadzący wielbłąd jest dobry to zaprowadzi ją do oazy jeśli zły na ruchome piaski.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 13.05.2010 21:35

Małgorzato, osobiście nie cierpię zakłamania i politycznych rozgrywek, ale za trafnie napisane słowa 5* :) Krok w przód, nigdy wstecz!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Alino i ja obserwuje naszego premiera. Jest naprawdę sympatyczny. Choć zauważam zmianę wyrazu na twarzy. Jakby niedowierzania, jakby zatroskania, jakby zwątpienia. Może przeceniał swe siły i możliwości, może sytuacja go przerasta, a może nie miał pełnego rozeznania.
Pani Alino, jakie są efekty tego biegania i tej pełności? Czy ma to związek z ekspoze? A może się martwi już co z nim będzie (z ekspoze) jak będzie miał własnego prezydenta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Alino, czy uważa pani, że D.Tusk jest przedstawicielem partii lewicowej? PO to wszak partia prawicowa.

Nauczycielka, o której wspomniałam, była zamknięta w sobie i nie wdawała się w żadne rozmowy, nawet na temat języka, którego nauczała ( a właściwie miała nauczać). Zagadnięta podnosiła od razu wielki krzyk, a w najlepszym razie oburknęła zobacz w książce lub sprawdź w słowniku. Niektórzy uczniowie pisali owe wierszyki naszym alfabetem, bo trudno było im odczytać cyrylicę. Rusycystka była raczej obiektem żartów, byłam odosobniona w swoim współczuciu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

O, ważne dziś pytanie - czy niewolnictwo i ołtarze (rozumiane bardzo szeroko) to przeszłość?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale jeśli ołtarze przeszłości okażą się fałszywe (jak niewolnictwo czy brak możliwości głosowania dla kobiet itd.) i złe to możecie a nawet powinniście z całą premedytacją i siłą je zniszczyć a na ich miejscu zbudować nowe prawdziwe i dobre.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście miało być:
"Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo słusznie Jolu! Bardzo słusznie. Minął dopiero miesiąc. Przecież nie będziemy udawać, że nic się nie stało. Jeżeli ktoś nie przeżywa tej tragedii - to nikt go nie zmusza, żeby przeżywał. Nie rozumiem dlaczego nie może iść naprzód. Nie zauważyłam, żeby politycy nie pracowali. Wprost przeciwnie, dziwię się skąd biorą tyle siły, jestem dla nich pełna podziwu. W szczególności dla p. Tuska (mimo, że jestem prawicowa). Po tej tragedii, po tych wszystkich uroczystościach nie wziął urlopu, uczestniczy w życiu politycznym, wszędzie go pełno. Inni podobnie. Naprawdę trudno im cokolwiek zarzucić. To jest po prostu szukanie dziury w całym. A ludzie, którzy przeżywają dramaty powinni dzielić się swoim smutkiem z innymi. Znajdzie się dużo ludzi empatycznych, którzy im pomogą na wiele sposobów. Szkoda, że wtedy w tej szkole nie próbowaliście się zbliżyć do tej pani nauczycielki - nie daliście jej kwiatów, nie zapytaliście dlaczego jest taka smutna, nie zapytaliście, co zrobić żeby zaczęła się uśmiechać. Może byłoby inaczej. Razem zawsze lżej. Może psychiatra nie byłby potrzebny. Czasem odrobina ludzkiej życzliwości znaczy więcej niż torba lekarstw. Robercie: smutni ludzie psują krajobraz. Trzeba im dokopać, prawda?

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Ale nie depczcie przyszłości ołtarzy,
Choć macie sami doskonalsze wznieść;
Na nich się jeszcze święty Ogień żarzy
I Miłość ludzka stoi tam na straży,
I wy winniście im cześć!"
Też A.Asnyk.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.