Facebook Google+ Twitter

"Trzeba zdobyć władzę" - rozmowa z posłem Bartoszem Arłukowiczem

Jak ocenia Pan zmianę wizerunku Prawa i Sprawiedliwości? - Dostrzegłem to, że prezes Kaczyński włożył nowy garnitur, to jedyna zmiana jaką dostrzegam. Trudno, żeby Jarosław Kaczyński potrafił zmienić swój wizerunek, najpierw musiałby zmienić swój charakter a to jest niemożliwe - mówi Bartosz Arłukowicz*, szczeciński poseł na Sejm RP.

Panie Pośle, rząd ma poważny problem z budżetem. Kryzys finansowy dotarł również nad Wisłę przez co zwalnia gospodarka, a wielu Polakom grożą zwolnienia z pracy. To wielka szansa dla lewicy, żeby znów stać się poważnym graczem na scenie politycznej...
- Bartosz Arłukowicz / Fot. Paweł MajchrzakKryzys nie jest zjawiskiem, jaki powinniśmy wykorzystywać politycznie - powinien być motywacją i mobilizacją dla poważnych polityków. Uważam, że powinniśmy podjąć ponadpartyjną debatę, jak bronić kraj przed jego skutkami. Niestety mamy do czynienia z niezbyt poważnymi reakcjami rządu, a ruchy premiera Tuska i ministra Rostowskiego są wręcz zadziwiające. Podczas gdy cały świat, m.in. Barack Obama czy Nicolas Sarkozy dofinansowują strefę publiczną stymulując tym samym gospodarkę, nasz rząd robi coś zupełnie odwrotnego i niespotykanego w Europie - wprowadza cięcia budżetowe, chaotycznie szukając oszczędności w wysokości 17 mld złotych. Okazuje się, że Polska ma nową „receptę” na kryzys finansowy, dziwne tylko, że najwięksi światowi przywódcy mają tę receptę zupełnie inną.

Środowisko lewicy jest mocno podzielone. Po Pańskim odejściu z SdPl zauważyć można pewne ruchy ku współpracy Pana z szefem Sojuszu Lewicy Demokratycznej - Grzegorzem Napieralskim. Lewica się jednoczy?
- Oczywiście, że się jednoczy. Traktuję opuszczenie SdPlu jako symboliczne opuszczenie partii przez młodą generację polityków. Część liderów Socjaldemokracji zamiast współpracować, niestety woli rywalizować z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, a to nie pomaga w jednoczeniu lewicy. My dzisiaj rozumiemy to, że w Polsce potrzebna jest jedność środowiska lewicowego. Nie możemy być formacją, która walczy z innymi, podobnymi ugrupowaniami. Naszym przeciwnikiem jest liberalna Platforma Obywatelska i populistyczne Prawo i Sprawiedliwość. Musimy współdziałać, zgromadzić tych wszystkich ludzi, których pogubiliśmy gdzieś po drodze jak i wciągnąć na pokład zupełnie nowe osoby. Służyć ku temu mają Kluby Lewicy, czyli ruch niepartyjny skupiający ludzi o wartościach lewicowych. Nie można też zaczynać od krótkofalowych projektów politycznych mających na celu tylko najbliższe wybory. Mam tu na myśli ruch Dariusza Rosatiego, który oceniam jako krótkotrwałe sklecenie kilku nazwisk po tylko, żeby ponownie dostać się do Parlamentu Europejskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Lewica w Polsce to właściwie tylko SLD inne formacje nie mają szans.Uważam PIS za partię katolickich fundamentalistów.In vitro powinno być dostępne za darmo ,dla każdej dorosłej kobiety.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo porządny wywiad, gratulacje!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.