Facebook Google+ Twitter

Trzech Króli nie będzie dniem wolnym od pracy

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-09-01 07:56

Jutro posłowie rozpatrzą obywatelski projekt ustawy przywracający dzień wolny od pracy 6 stycznia, czyli w kościelne Święto Trzech Króli.

Jerzy Kropiwnicki zawiózł do Sejmu 606 tys. podpisów. / Fot. Wojciech Barczyński/POLSKAKluby parlamentarne formalnych decyzji jeszcze nie podjęły, ale wszystko wskazuje, że inicjatywy nie poprze żadna partia. Nadal więc będziemy świętować przez 12 dni w roku.

Trzech Króli było w Polsce dniem wolnym od pracy do 1960 r. Walkę o jego przywrócenie na początku tego roku rozpoczął prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki. Komitet pod jego przewodnictwem, dzięki poparciu stowarzyszeń katolickich i Solidarności, dokonał nie lada sztuki. W czerwcu do Sejmu trafiło aż 606 tys. podpisów popierających projekt ustawy.

Po terminie komitet zebrał kolejne 100 tys. podpisów. - Mamy ich w sumie 700 tys. To największa liczba podpisów w historii obywatelskich inicjatyw ustawodawczych - podkreśla Kropiwnicki. - Polacy chcą przywrócenia święta, które istniało w naszym kraju bez mała przez tysiąc lat i zostało zniesione przez promoskiewski reżim. Liczę na to, że za projektem zagłosują posłowie wszystkich klubów, ponieważ rzecz nie ma charakteru politycznego - dodaje.

Nic z tego. Nad poparciem inicjatywy zastanawia się tylko PiS, a głosy PO, PSL i SLD w zupełności wystarczą, by projekt ustawy odrzucić. Nowego święta nie będzie, bo nie chce tego rząd. Każdy wolny dzień to aż półtora miliarda złotych ubytku w budżecie.

- Nie jesteśmy jeszcze tak bogatym państwem, by pozwolić sobie na kolejne święto. Stanowisko rządu w tej sprawie jest jednoznaczne i nie zmieni się - zapowiada wiceprzewodniczący klubu PO Andrzej Czerwiński. Platforma nie poprze projektu także dlatego, że przeciwko niemu są przedsiębiorcy stanowiący sporą część jej elektoratu.

PSL w tej sytuacji nie ma wyjścia. Choć tradycyjny elektorat ludowców chętnie świętowałby 6 stycznia, PSL nie będzie głosowało inaczej niż koalicjant. - Święto Trzech Króli jest bardzo ważne dla wielu osób, ale musimy popierać własny rząd - przyznaje Stanisław Żelichowski, szef klubu PSL.

Cały artykuł przeczytasz na stronach polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.