Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzeci dzień II Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia

Piotr Drabik
Piotr Drabik
"Trzeba miłości Boga, aby wszelka niesprawiedliwość znalazła kres w blasku prawdy" - mówił na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, bp Tadeusz Rakoczy. Marsz milczenia uczestników WACOM 2011 był najważniejszym wydarzeniem trzeciego dnia kongresu ale nie jedynym.

Około tysiąca uczestników, odbywającego się od soboty II Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia, wzięło udział w marszu milczenia na terenach byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Przemarsz rozpoczął się pod tzw. "bramą śmierci" w Brzezince, by następnie skierować się w kierunku pomnika ofiar obozu. Tam modlitwę o pokój na świecie poprowadził bp Tadeusz Rakoczy. Po sześciokrotnej odezwie dzwonów, odczytano fragment Księgi Ezechiela oraz odśpiewano Psalm 28, a zgromadzeni, wśród których byli kardynałowie, arcybiskupi i biskupi, wysłuchali także czytań z Ewangelii w języku łacińskim. Świeczki pamięci złożyli przedstawiciele wszystkich kontynentów.

Ordynariusz bielsko-żywiecki nazwał obóz Auschwitz-Birkenau "Golgotą naszych czasów" oraz wspomniał wizytę Jana Pawła II w tym miejscu, podczas pierwszej pielgrzymki w 1979 r. W tym kontekście duchowny powiedział, że jedyną nadzieją dla ludzkości jest Boże Miłosierdzie. Wszyscy przecież jesteśmy dziećmi jednego Boga, jednego Ojca. Opus misericordiae pax! Pokój jest dziełem miłosierdzia! - podkreślał biskup.

Kilka godzin przed marszem w Brzezince, w Krakowie odbywały się konferencje z udziałem przedstawicieli Kościoła oraz osób świeckich, dających swoje świadectwa doświadczenia siły Bożego Miłosierdzia. Jeszcze w 1958 r., kiedy istniał zakaz rozpowszechniania „Dzienniczka” św. Siostry Faustyny, Filipińczycy dostawali ulotki z obrazem Jezusa Miłosiernego” - mówił w poniedziałek bp Francis de Leon z Filipin (jedyny chrześcijański kraj w Azji). Hierarcha podkreślił, że dziś prawie wszytskie stacje telewizyjne i radiowe w jego ojczyźnie transmitują o godzinie 15 koronkę do Bożego Miłosierdzia. „Chciałem wam wszystkim powiedzieć: wierzę!” - tymi słowami bp de Leon zakończył swoje świadectwo.

Swoją osobistą historię przedstawiła natomiast Kambere Yohari Muhima Hélène z Demokratycznej Republiki Konga. Jest najstarsza z jedenaściorga dzieci. Rodzice, którzy byli bardzo wierzący pragnęli, żeby została siostrą zakonną. Mimo poczętych przygotowań w klasztorze, ostatecznie zrezygnowała z zycia zakonnego i wyszła za mąż. Dziś jest 71-letnią wdową, matką sześciorga dzieci i babcią sześciorga wnucząt. Mimo to w jej życiu osobistym nie było łatwo - małżonek dopuszczał się zdrad, nawet z kuzynką kobiety.

Nienawiść Hélène do swojego męża była tak wielka, że pragnęła nawet jego śmierci. Zmianę diametralnie zmieniła jedna, wspólna modlitwa, podczas której wypowiedzenie słów „odpuść nam nasze winy jako i my odpuszczamy naszym winowajcom...” stały się drogowskazem dla kobiety, jak ma postąpić. Czułam się wewnętrznie ukrzyżowana. Łaska Boga była silniejsza. Kuzynka się przestraszyła, gdy mnie zobaczyła. Z pokorą rzuciłam się do jej stóp i prosiłam o przebaczenie - po tych słowach w łagiewnickim sanktuarium rozległy się gromkie brawa.

II Światowy Kongres Bożego Miłosierdzia, odbywający się w Łagiewnikach potrwa do 5 października br. We wtorek jego uczestnicy będą się modlić w rodzinnym mieście poprzedniego ojca świętego - Wadowicach. Kongres prawdopodobnie zakończy się wystosowaniem oficjalnej prośby do Stolicy Apostolskiej o wpisanie św. Faustyny Kowalskiej do grona doktorów kościoła.

Oficjalna strona II Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto