Facebook Google+ Twitter

Trzeci etap prac na Łączce opóźni się. Archeolodzy nie rozpoczną wiosną ekshumacji

Trzeci etap prac na kwaterze "Ł" opóźni się. Archeolodzy nie rozpoczną wiosną ekshumacji, bo w miejscu prac znajduje się około 100 współczesnych grobów.

 / Fot. Zlisiecki at pl.wikipedia [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], from WikimedPoczątkowo trzeci etap prac ekshumacyjnych na Powązkach miał rozpocząć się wiosną bieżącego roku. W odróżnieniu od wcześniejszych etapów będzie wyjątkowo skomplikowany, bo na miejscu pochówku ofiar zbrodni komunistycznego aparatu bezpieczeństwa postawiono około 100 współczesnych nagrobków.

Do tej pory wydobyto szczątki 194 osób. W wyniku prac Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów, pracującej przy Pomorskim Uniwersytecie w Szczecinie udało się zidentyfikować 28 osób w tym majora Hieronima Dekutwskiego "Zaporę" i majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszkę". Na Łączce znajdują się jeszcze ciała ponad 90 zabitych.

"Nie spoczniemy, póki nie wykorzystamy każdej możliwości odnalezienia i zidentyfikowania szczątków naszych bohaterów, godnego ich pogrzebu i przywrócenia ich zbiorowej pamięci Polaków" - mówił prezes IPN, Łukasz Kamiński. Okazuje się jednak, że w polskim prawie nie przewidziano sytuacji, gdy ekshumacja ma zostać przeprowadzona w miejscu kolejnego pochówku. IPN ma zamiar zwrócić się do władz stolicy o przygotowanie miejsca do prac archeologicznych, ale to rodziny, a nie miasto są dysponentami grobów i zdaniem Jarosława Jóźwiaka, dyrektora Centrum Komunikacji Społecznej w warszawskim UM, to do nich powinien wystąpić IPN. Problem mógłby rozwiązać nakaz prokuratorsku. Wówczas władze miasta mogłyby przenieść czasowo nowe groby.

Nie wiadomo kiedy rozpocznie się trzeci etap prac na Łączce. Szacuje się, że samo przeniesienie nowszych mogił może potrwać dwa miesiące. Prokurator Marcin Gołębiewicz powiedział dziennikarzom "Rzeczpospolitej", że przygotowania trwają, a ekshumacje rozpoczną się gdy "powstaną warunki".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.