Trzeci raz Bouffier!

19. Rajd Dolnośląski okazał się niezwykle trudny dla czołówki polskich kierowców RSMP. Zwycięzcą rajdu został Kajetan Kajetanowicz, ale mistrzostwo Polski odebrał 4. w klasyfikacji końcowej Bryan Bouffier.

Oes 1. Czwartek
19 rajd Dolnośląski / Fot. Dariusz BednarekRajd Dolnośląski rozpoczął prolog, który odbył się na ulicach Kłodzka, miasta, które było głównym organizatorem rajdu. 8 października na pierwszym oesie najszybszy okazał się Tomasz Kuchar, drugi czas prologu "wykręcił" Leszek Kuzaj. Prowadzący w generalce Bouffier na pierwszym oesie zdobył dopiero piąte miejsce. Odcinek uliczny jest gratką dla kibiców. Rozegrany był po zmroku, co zwiększało jego widowiskowość. Kierowcy przyznawali potem, że odcinek pokonywali raczej zachowawczo, gdyż przez proste błędy można było poważnie uszkodzić samochód.

Oesy 2-10. Piątek
2 odcinek Rajdu Dolnośląskiego rozpoczął się w piątek o 9:38. Start znajdował się w Międzylesiu. Kolejne oesy startowały w okolicach Nowej Bystrzycy oraz Mostowic. Kibice, którzy chcieli dostać się na start odcinka "Hotel Szarotka”, lub metę oesu "Spalona", zmuszeni byli do długiego spaceru w malowniczych krajobrazach górskich. Trasy wytyczone na 9 października okazały się trudne nawet dla doświadczonych zawodników. Szczególne miejsce to zakręt za metą lotną na odcinku "Spalona". Na 3. oesie z trasy wypadł zespół Poręba-Kacprzak. Walczyli oni w RPP. Zawodnicy wpadli do głębokiego rowu, za metą lotną. Na kolejnym oesie rozgrywanym na tej samej trasie (oes nr. 9) na dachu zawodników pucharu, "zaparkował" Leszek Kuzaj. Tym samym rajd dla Krakowianina dobiegł końca i ostatecznie przegrał walkę o tytuł. Zwycięzcą pierwszej części rajdu Dolnośląskiego został Tomasz Kuchar. Drugie miejsce zajął reprezentant Malkom Rally Team, Bouffier. Trzeci czas zdobył Kajetanowicz. Sprawa mistrzostwa Polski po zakończeniu 10 oesu nadal była otwarta. Tomasz Kuchar i Bryan Bouffier mieli taką samą ilość punktów w generalnej klasyfikacji. Sobota zapowiadała się, jako 19 rajd Dolnośląski / Fot. Dariusz Bednarekpasjonująca walka o mistrzostwo kraju.

Oesy 11-17. Sobota
Ostatni dzień sezonu 2009 okazał się jeszcze bardziej obfity w wypadki na trasie niż piątek. Padający deszcz sprawił, że już trudne odcinki, stały się bardzo niebezpieczne. Każdy zakręt mógł zaskoczyć czymś nowym, zwłaszcza niedoświadczonych kierowców. Już na 11. oesie z trasy wypadł zespół Protasov/Skochyk jadący Subaru Impreza. Wypadek wyglądał bardzo poważnie, jednak zawodnikom nic się nie stało. Odcinek został przerwany. Oes 12. rozpoczął się z ok. 30 minutowym opóźnieniem. Podczas pierwszej pętli Tomasz Kuchar musiał zakończyć 19 rajd Dolnośląski / Fot. Dariusz Bednarekstart z powodu uszkodzenia samochodu. Oznaczało to, więc trzecie mistrzostwo Polski z rzędu dla Bryana Bouffiera. Na oesie 16. zakończyła się również walka dla zespołu Habaj/Spętany. Zawodnicy w Citroenie C2 przestrzelili zakręt, i zatrzymali się na posesji jednego z mieszkańców miejscowości Wolany. Drugiego dnia świetną technikę jazdy prezentował Kajetan Kajetanowicz. Zdobywał świetne czasy oraz cieszył kibiców widowiskową jazdą. Mistrz polski rajdu nie ukończył z powodu awarii na odcinku "Dębowina".

Wyniki
Zwycięzcą 19. rajdu Dolnośląskiego został Kajetan Kajetanowicz i Jarosław Baran z czasem 19 rajd Dolnośląski / Fot. Dariusz Bednarekcałkowitym 44:24,5. Drugie miejsce zdobyła drużyna Oleksowicz/Obrębowski ze stratą 1:25,2 do lidera. Trzecie miejsce wywalczyli bracia Bębenkowie.

Mimo niepowodzeń w rajdzie Dolnośląskim mistrzem Polski został Bryan Bouffier. Jest to jego 3. tytuł zdobyty w naszym kraju. Poprzednie zdobywał w roku 2008 i 2007. Francuz w tym sezonie pierwszy raz wystartował samochodem klasy N4.

Rajd dolnośląski zapamiętany będzie, jako bardzo trudny i niebezpieczny. O mistrzostwie Polski ostatecznie zadecydowało, kto ukończył te trudne eliminacje. Kibice na długo zapamiętają to jak wyglądała walka na ulicach kotliny Kłodzkiej.