Facebook Google+ Twitter

Trzeci scenariusz Kaczyńskiego

Najpopularniejszym wyjaśnieniem obecnego kryzysu politycznego w Polsce jest teoria, iż Jarosław Kaczyński chce doprowadzić do wcześniejszych wyborów i rządów PO-LiD, by za 3 lata wybory prezydenckie mógł wygrać jego brat. Czy to prawda?

Prezydent Lech Kaczyński (P) i premier Jarosław Kaczyński (L) podczas uroczystości powołania posła PiS Wojciecha Mojzesowicza na ministra rolnictwa i rozwoju wsi, 31 bm. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. (kru) / Fot. PAP/Jacek TurczykJeśli dojdzie do wcześniejszych wyborów i PiS je przegra, Polską rządzić będzie prawdopodobnie koalicja PO-LiD. PiS będzie w opozycji i będzie krytykował PO i Tuska za małżeństwo z postkomunistami. Pozwoli to osłabić tak bardzo lidera PO, że przegra wybory prezydenckie z Lechem Kaczyńskim. To jest rzekomo scenariusz Jarosława Kaczyńskiego, o którym mówi się i pisze od wielu już miesięcy.

Niedawno sam zaprezentowałem inną koncepcję. Lepper ma zostać wkrótce aresztowany, Samoobrona i LPR wchłonięte przez PiS. Kaczyński będzie w końcu w stanie zrealizować swój plan - stworzy wielką, narodową partię chadecką na bazie PiS, LPR i Samoobrony.

Sytuacja zmienia się jednak w tej chwili w ten sposób, że można mówić o trzecim scenariuszu Kaczyńskiego. Od czasu do czasu docierają do nas informacje na temat mniej lub bardziej oficjalnych rozmów między PiS i PO na temat zmiany ordynacji. Sądzę, że teraz, gdy powstał LiS jako samoobrona wyborcza dwóch partii-partnerów PiS-u, Kaczyński rozważy możliwość takiej zmiany ordynacji, która pogrzebie nie tylko małe partie takie, jak LPR, Samoobrona, PSL, ale nawet LiD.

PO jest zainteresowana takimi zmianami. Na scenie politycznej pozostaną tylko dwie duże partie. Czy zmiana ordynacji polegać będzie na podwyższeniu progu wyborczego, czy też takim sposobie otrzymywania słynnych ilorazów przy przeliczaniu głosów na mandaty poselskie, by uniemożliwić wejście do Sejmu mniejszym partiom, nie ma większego znaczenia. Liczył będzie się efekt - obecność w Sejmie tylko PO i PiS. Te dwie partie są w stanie wspólnie zmienić w taki właśnie sposób ordynację wyborczą.

Realizacja tego typu scenariusza byłaby - moim zdaniem - korzystna dla polskiego systemu politycznego. Jeśli partie panicznie boją się wprowadzenia ordynacji większościowej z jednomandatowymi okręgami wyborczymi, która doprowadziłaby do systemu dwupartyjnego, to ta druga (ułomna) metoda prowadzić będzie do tego samego celu. Efekt końcowy będzie oczywiście znacznie gorszy niż w przypadku ordynacji większościowej, ale trudno..... I tak będzie to duży krok Polski w kierunku faktycznej demokracji. Teraz trudno nazwać nasz system demokratycznym. Skazanie Polaków po 1989 roku na rządy koalicyjne jest przyczyną większości naszych nieszczęść - nie tylko politycznych.

patrz także:

Polska nie jest demokracją
Czy Lepper będzie arestowany przed wyborami?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

w tekście "Polska nie jest demokracją" starałem się pokazać, dlaczego wg mnie nasz kraj nie jest teraz państwem demokratycznym
jak się nazywa ten system ? to jest coś w rodzaju tego, co było w Japonii po wojnie, gdzie niby była "demokracja", a rządziła kilkadziesiąt lat ta sama formacja - do chwili gdy Japończycy zmienili ordynację,

- dopóki w Polsce nie będzie obowiązywać ordynacja większościowa z jednomandatowymi okręgami, dopóty będą rządy koalicyjne i kolejne katastrofy: SLD-PSL, AWS-UW, PiS-LPR-So

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem za systemem dwupartyjnym. W Polsce, kraju splamionym przez komunę wręcz wskazanym!

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Polsce nie ma demokracji?! To jaki ustrój Twoim zdaniem mamy, autorytarny? Mimo wszelkich patologii nie można negować istnienia demokracji w Polsce.

Co do systemu dwupartyjnego - nie można go sztucznie wprowadzać, poprzez manipulacje ordynacją, bo gdyby teraz na scenie politycznej zostały tylko PiS i PO to wielu ludzi miałoby poczucie, ze nie mają na kogo głosować, że nikt nie reprezentuje ich interesów.
System większościowy ma zalety, ale i wady - nie można podchodzić do niego bezkrytycznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.