Facebook Google+ Twitter

Trzeci sektor - czym tak naprawdę jest?

Coraz częściej w mediach można usłyszeć informacje na temat trzeciego sektora. Zapewne jednak nie wszyscy wiedzą, co kryje się pod tym wyrażeniem.

Jest to określenie, które pochodzi z języka angielskiego. Nawiązuje ono do podziału dzielącego aktywność społeczno-gospodarczą nowoczesnych państw demokratycznych na trzy części - sektory.

I tak, pierwszym z nich jest administracja publiczna, która bywa nazywana sektorem państwowym. Kolejny z nich nazywany jest sferą biznesu. Są to instytucje i organizacje nastawione tylko na czerpanie zysku ze swojej działalności.

Natomiast trzeci sektor to nic innego, jak organizacje pozarządowe, które działają społecznie. Nie czerpią one ze swojego działania zysku dla siebie i tym różnią się od sfery biznesu, a ich inną nazwą jest "non-profit". Metodą działania organizacji pozarządowych jest
głównie wolontariat.

Organizacje pozarządowe to nic innego jak organizacje użyteczności publicznej, lub po prostu
społeczne. Działają one głównie dla dobra ludzi: w ochronie zdrowia, opiece społecznej czy akcjach charytatywnych. Właśnie tym w naszym kraju zajmują się wszelakie organizacje i stowarzyszenia.

Dopowiem jeszcze, że co raz bardziej popularna staje się inna nazwa organizacji pozarządowych - NGO. Pochodzi ona od angielskiej nazwy non-governmental organization .

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Walcząca Ziuta
  • Walcząca Ziuta
  • 26.08.2012 22:08

Organizacja organizacji nierówna. Wszystko w końcu zależy od ludzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stefan Kap
  • Stefan Kap
  • 09.01.2011 20:27

Sądzicie, że są takie organizacje, w które bezinteresownie robią coś pożytecznego dla innych? Kiedyś może i takie były ale dziś pieniądz to wszystko zniszczył.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.