Facebook Google+ Twitter

Trzecia rocznica katastrofy smoleńskiej - dwie odsłony obchodów

Za dwa dni trzecia rocznica katastrofy smoleńskiej. W środę, 10 kwietnia, odbędą się dwa rodzaje obchodów: państwowe z udziałem najwyższych władz państwa oraz partyjne z udziałem prezesa Kaczyńskiego i m.in. jego partyjnych kolegów z PiS.

 / Fot. Wikipedia,Author:Chancellery of the President of the Republic of PolandPaństwowe obchody będą miały miejsce w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Wezmą w nich udział przedstawiciele rządu i prezydenta, i w podobnym składzie wyjadą również przedstawiciele na uroczystości do Katynia i Smoleńska. Prezes Kaczyński i jego partyjni koledzy z PiS będą demonstrować, przemawiać i koncertować przed Pałacem Prezydenckim i na Krakowskim Przedmieściu.

Według mediów, na Krakowskim Przedmieściu, obchody III rocznicy katastrofy samolotu Tu-154M, organizują grupy społeczne, w tym m.in. Prawo i Sprawiedliwość, część rodzin ofiar katastrofy i Kluby "Gazety Polskiej". Zbigniew Ziobro, ze swoją partią Solidarna Polska, zapowiedział, że nie ma zamiaru obchodzić partyjnej rocznicy. "To upartyjnianie katastrofy dla własnych celów" - powiedział w Radiu Zet, europoseł Zbigniew Ziobro – podaje Gazeta.pl. Wcześniej Ryszard Czarnecki z PiS zapewniał, że w środę jego koledzy będą "oddawać hołd wszystkim ofiarom tej tragedii".

Ta sprawa "powinna łączyć Polaków"

To sprawa, która "powinna łączyć Polaków" - oświadczył eurodeputowany PiS Czarnecki. "Osobiście czekam na wyjaśnienie, czy to był zamach, czy nie" - zaznaczył. Czyli to znaczy, że nie wierzy pan w zamach? - dopytywała prowadząca program w Radiu Zet, Monika Olejnik. "Na początku uważałem, że to zwykła katastrofa. Teraz mam coraz więcej wątpliwości" - powiedział.

Uroczystości państwowe, związane z obchodami smoleńskimi, organizowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, rozpoczną się 10 kwietnia o godz. 13 w Centrum Opatrzności Bożej, w Warszawie, o czym czytamy w Interia.pl. W świątyni będzie odprawiona uroczysta msza święta, z udziałem kardynała Kazimierza Nycza.

W ramach obchodów rocznicy, w Centrum Opatrzności Bożej nastąpi także poświęcenie fragmentu pomnika ofiar, który w przyszłości ma być zbudowany w Smoleńsku. Na pomniku, w formie wysokiego i długiego muru, zostaną wyryte nazwiska wszystkich ofiar katastrofy.

Obchody będą też w Sejmie

Obchody rocznicy katastrofy samolotu pod Smoleńskiem będą odbywały się również w Sejmie; ich początek o godz. 7.15 rozpocznie się mszą świętą, w kaplicy sejmowej. Następnie parlamentarzyści złożą kwiaty przed dwiema pamiątkowymi tablicami; jedna z nich upamiętnia ofiary katastrofy smoleńskiej 18 parlamentarzystów, druga - byłego marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego, który zginął w samolocie w Smoleńsku.

Także w związku z obchodami III rocznicy smoleńskiej, o godz. 8.25 rozpoczną się uroczystości przed pomnikiem ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu, na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Wezmą w nich udział rodziny ofiar, a także przedstawiciele władz państwowych, parlamentarzyści i samorządowcy. Rocznicową modlitwę poprowadzi biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

Premier Donald Tusk zapowiedział, że kwiaty u stóp pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej na Powązkach, złoży we środę przed wyjazdem z planowaną wizytą w sprawach gospodarczych do Nigerii. "Myślę, że to będzie 5-6 rano" - powiedział premier Tusk.

Uroczystości w Katyniu i Smoleńsku

Na uroczystościach w Katyniu i Smoleńsku - rząd Polski będą reprezentować: szef KPRM Jacek Cichocki, Minister Spraw Wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz i Minister Obrony Tomasz Siemoniak. Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego będzie reprezentować szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Stanisław Koziej.

W ramach obchodów rocznicy smoleńskiej, w Katyniu i Smoleńsku w odprawione zostaną msze święte, złożone będą w asyście wojskowej wieńce i kwiaty, i zapalone znicze; podobnie również w pobliżu pasa startowego na lotnisku pod Smoleńskiem. W obchodach w Katyniu i Smoleńsku mają wziąć udział także: sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Krzysztof Kunert, reprezentant prezydium Sejmu oraz ambasador Polski w Rosji Wojciech Zajączkowski.

Prezydent Komorowski i jego przedstawiciele

Prezydent Bronisław Komorowski weźmie udział w mszy świętej, odprawionej w intencji katastrofy smoleńskiej przed południem, w kaplicy Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Do uczestnictwa w nabożeństwie w kaplicy prezydenckiej, zaproszone zostały rodziny osób, które zginęły w katastrofie samolotu i były związane z kancelarią prezydencką.

Przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, złożą też kwiaty przy tablicy pamiątkowej na Krakowskim Przedmieściu, a także w innych miejscach, które upamiętniają ofiary katastrofy smoleńskiej.

Prawo i Sprawiedliwość, i Kluby "Gazety Polskiej"

Społeczne obchody, organizowane m.in. przez Prawo i Sprawiedliwość, Kluby "Gazety Polskiej", stowarzyszenie "Solidarni 2010" i Ruch Społeczny im. Lecha Kaczyńskiego, rozpoczną się o godz. 6 rano i będą odbywały się do 22 wieczorem. W tym czasie nieprzejezdny ma być fragment Krakowskiego Przedmieścia przed Pałacem Prezydenckim; ruch zostanie skierowany objazdem. Organizatorzy tzw. obchodów społecznych spodziewają się udziału kilkudziesięciu tysięcy osób.

Szef Komitetu Wykonawczego PiS, Joachim Brudziński poinformował media, że - jak co miesiąc - o godz. 8 rano politycy PiS będą uczestniczyć w mszy, w kościele seminaryjnym, a po porannym nabożeństwie złożą wieńce przed Pałacem Prezydenckim. Następnie ma odbyć się apel poległych.

Później – po obchodach państwowych - na Cmentarzach: Powązkowskim, Bródnowskim i w Świątyni Opatrzności Bożej, prezes PiS Jarosław Kaczyński i politycy jego partii odwiedzą mogiły osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej.

O godz. 14 w Sejmie, zaplanowano posiedzenie parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej PiS, który podsumuje swoje dotychczasowe prace. Weźmie w nim udział, m.in. prezes PiS. Obrady zespołu będą transmitowane na żywo, na telebimach przed Pałacem Prezydenckim.

Naprzeciwko Pałacu Prezydenckiego, na specjalnie ustawionej scenie, przez cały dzień mają przemawiać politycy PiS, członkowie rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej a zebranym widzom mają umilać czas występy artystyczne. Jednocześnie na telebimach będą wyświetlane filmy poświęcone katastrofie smoleńskiej.

Około godziny 15, na Krakowskim Przedmieściu, organizatorzy imprezy przewidzieli koncert "Tryptyk smoleński". Po koncercie, około 16.30 ma przemawiać Jarosław Kaczyński. Na godz. 18.30, w katedrze św. Jana, zaplanowano koncert kompozytora Michała Lorenca. Natomiast o godz. 19 w katedrze rozpocznie się msza św. Po niej, gdy nastąpi zmierzch, planowany jest przemarsz uczestników obchodów społecznych katastrofy przed siedzibę Prezydenta RP. Tutaj – zgodnie z planem - ponownie głos zabierze prezes Jarosław Kaczyński.

Około godz. 21.30 Kluby "Gazety Polskiej" zamierzają przejść spod Pałacu Prezydenckiego pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, gdzie zorganizują pikietę. W wigilię obchodów rocznicowych, 9 kwietnia, Kluby "Gazety Polskiej" przeprowadzą protest przed ambasadą Rosji w Warszawie.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (45):

Sortuj komentarze:

Andrzej Chorążewicz

Czytaj wiecej: link

andriusza a ty szto ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

maszynka do robienia opini ma swoj uniwersytet
studenci na nim ucza sie taktyki i nawigacii politycznej
sa w stanie zawrocic rzeke
wysuszyc morze i wymazac z mapy swiata kraj albo czlowieka to gorsza bron niz wyrzutnia rakietowa ,...wlasnie ogladam jego w Polsce ...niesamowite to jest,... w psychologi drzemie sila gdyby nia mozna bylo leczyc raka ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ta katastrofa nie ma szans na wyjaśnienie z prostego powodu. Dla pewnej grupy polityczno-populistycznej żadne wyjaśnienie nie będzie wystarczające i przekonywujące dopóki nie będzie pokrywac się w 100 % z jej wersją wydarzen, co będzie o tyle trudne, że kolejne jej wersje dynamicznie sie zmieniają, nasilają, obrastają . Na razie stanęło na wybuchach (juz nie jednym a kilku) oraz na 3 osobach, które przeżyły upadek samolotu (w domysle potem zostały dobite), ale to nie koniec. za chwile okaże sie, że to premier z obecnym prezydentem w noc poprzedzającą tragiczny lot, sami podłożyli bombę/bomby (co widziło kilku świadków, którzy dobrowolnie złozyli zeznania Macierewiczowi), które wybuchają zupełnie bezgłośnie i nie wywołują gwałtownej zmiany cisnienia w kadłubie (co prosto tłumaczy dlaczego rejestratory lotu nie odnotowały żadnych sladów wybuchu).

Katastrofa w Gibraltarze do dzisiaj budzi emocje i spory. Tak będzie i z katastrofa z 10.04.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polacy to glupi narod nie maja politycznego wyczucia i wlasne gniazda kalaja ,wyzywaja sie i oskarzaja dlaczego w Rosji nikt sie nie oskarza albo gdzie indziej ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Magda Wieczorek 08.04.2013 22:31

"Roman myślę, że jeżeli mamy odrobinę szacunku do samych siebie powinniśmy zakończyć udział w tej dyskusji".

Szacunek Pani Magdo!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czyli , zwykły wiec polityczny .
Pan Jarosław zdaje sobie sprawę ,że przyczynił się do śmierci brata [ druga wizyta wyborcza ] organizując początek kampanii .
Żadne słowa teraz nie zakrzyczą poczucia winy .
Można obwiniać wszystkich , obiecać tysiące pomników i czekać na godzinę zemsty . Na kim tylko prezes wie .
Czekam na odtajnienie ostatniej rozmowy braci .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trzecia rocznica katastrofy i śmierci.
Oto kilka słów z przemówienia Jarosława Kaczyńskiego w okoliczności celebracji żałoby:
"Korzeniem Rzeczypospolitej jest Chrystus".
"Nie pozwolimy na to, żeby z Polską można wszystko zrobić".
"Władza przyciśnięta musi się cofać"
"Lech byłby tutaj dzisiaj razem z nami, gdyby historia potoczyła się inaczej".
:))))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Faktycznie, ze słów Pana Roberta bije żal, wielki żal, że nie pojechał, że Go rządzący nie wzieli...
Nie bądż Panie Robercie naiwny..Ci drudzy w kolejce do władzy też nigdzie Pana daleko nie wezmą, najwyżej na Krakowskie..

Komentarz został ukrytyrozwiń

cześć pamięci

roztapiają się stalowe prawdy
zamki budowane z
cegły więziennej wiekami
...
jeszcze krew płynie
i karmi następne drzewa

zbrodnia długo pachnie
na bandytę

a tobie orle
trzeba było umrzeć raz jeszcze
bo tak umiera się za ojczyznę

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niech Pan nie przestaje się starać - w końcu Pana ze sobą zabiorą...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.