Facebook Google+ Twitter

Trzecie miasto Ryszarda Kapuścińskiego

Kolejny dzień Wakacyjnej Akademii Reportażu im. R. Kapuścińskiego - dalszy ciąg odkryć reporterskich z kwiecistą okolicą Siennicy Różanej w tle. Wczorajsze popołudnie to spotkanie z Bogusławem Wróblewskim, redaktorem naczelnym "Akcentu".

Ryszard Kapuściński, reportażysta i dziennikarz. / Fot. PAP/Ireneusz RadkiewiczKwintesencję dyskusji w Gminnym Ośrodku Kultury w Siennicy Różanej stanowiło zagadnienie, które zawrzeć można w trzech słowach: Kapuściński i Lublin. Związki słynnego reportażysty z Ziemią Lubelską stanowiły motyw przewodniki wykładu i mającej po nim miejsce rozmowy. Była to także obszerna refleksja na temat miejsca reportażu na niwie dziennikarskiej, jego związków z literaturą, a także spojrzenie na wrażliwość reporterską Ryszarda Kapuścińskiego.

Dr Bogusław Wróblewski już we wstępnych słowach wykładu podkreślił, że osobista mapa Polski Ryszarda Kapuścińskiego miała trzy wyraziste punkty. Dwa z nich nie budzą wątpliwości: to Pińsk – miejsce narodzin i dzieciństwa oraz Warszawa, w której późniejszy Mistrz reportażu skończył studia i gdzie mieszkał wraz z rodziną w przerwach pomiędzy poszczególnymi wyprawami. Trzecim – i dla uczestników Akademii szczególnie ważnym- miastem, z którym łączyły Kapuścińskiego bliskie relacje, jest Lublin. Ale także jego bogate w magiczne miejsca okolice: bo i pobliski Pawłów, gdzie mały Ryszard spędził u stryja ostatnie przed wybuchem wojny wakacje, i Nałęczów, gdzie wielokrotnie wypoczywał, i Kazimierz Dolny, który z zainteresowaniem zwiedzał, kreśliły szlak jego wędrówek po Lubelszczyźnie.

Lublin to dla Kapuścińskiego również ludzie: wielość spotkań, rozmów, dyskusji. Był w bliskim kontakcie z kresowym światem dziennikarskim: zbieżność poglądów i wrażliwości łączyła go z Franciszkiem Piątkowskim, a pasja propagowania kultur pogranicza z redakcją „Akcentu” i jej naczelnym – Bogusławem Wróblewskim. Nie bez przyczyny Kapuściński otrzymał Medal Wschodniej Fundacji Kultury „Akcent”, który cieszył go nie mniej – a może nawet bardziej – niż międzynarodowe trofea literackie.

Redaktor naczelny „Akcentu” podkreślił, że nie tylko życiowe ścieżki, ale również twórczość Ryszarda Kapuścińskiego zawiera elementy mniej lub bardziej związane z Lubelszczyzną. To w „Akcencie” Kapuściński opublikował pierwszy komentarz do tragedii 11 września, pisząc artykuł „Uwagi o globalizacji”. Spod jego pióra wyszedł również esej „Ziemia polska (Nałęczów)”- opublikowanym w 1996 roku, również w „Akcencie”. Lubelski kwartalnik odgrywał zresztą w
dziennikarskiej drodze najsłynniejszego reportażysty XX wieku bardzo ważną rolę od początku lat osiemdziesiątych – Kapuściński był w bliskim kontakcie z redakcją niemal od początku istnienia pisma.

Obecni na spotkaniu studenci i licealiści wysłuchali również reportażu „Lubelskie ścieżki Ryszarda Kapuścińskiego”, autorstwa Marii Brzezińskiej, który wyemitowany został w 2007 roku w Radiu Lublin. Kolejny etap wykładu poświęcony był jednej z najlepszych pozycji poddających analizie twórczość Kapuścińskiego: książki „Życie jest z przenikania”, utworzonej pod redakcją Bogusława Wróblewskiego, ujmującej spuściznę literacką i osobowość reporterską Mistrza w sposób wielopłaszczyznowy. Kapuściński skupiał się na dostrzeganiu, opisywaniu i poddawaniu refleksji jednego z kluczowych problemów cywilizacyjnych: przepaści dzielącej cywilizację rozwoju i cywilizację przetrwania. Opozycja ta i wynikające z niej konflikty są zdaniem Kapuścińskiego podstawowym źródłem napięć wywołujących konflikty na skalę światową.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Program faktycznie jest imponujący. Co istotne, zawiera warsztaty i zajęcia nie tylko z obszaru dziennikarstwa prasowego, ale również radiowego, przede wszystkim reportażu w wersji audio (który w rzeczywistości nie jest żadną wersją, a autonomicznym i niesłusznie zahaczającym o niszowość gatunkiem). Nie mówiąc już o historii mówionej, której wartość i sens zrozumiałam tak naprawdę dopiero tutaj.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przeczytalam program Akademii, ilez mozliwosci! Mam nadzieje ze podzielisz sie z czytelnikami W24.wrazeniami, refleksjami. Bardzo jestem ciekawa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobry tekst, rzetelna, wyczerpujaca informacja.Jestes bardzo pojetna sluchaczka i wykorzystujesz to w praktyce. Zasluzona gwiazdka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.