Facebook Google+ Twitter

Trzecie Śląskie Spotkania Młodzieży Państw Grupy Wyszehradzkiej

Trzecie Śląskie Spotkania Młodzieży Państw Grupy Wyszehradzkiej w Katowicach.

 / Fot. Wiesław UrbańczykŚląskie Spotkania Młodzieży Państw Grupy Wyszehradzkiej organizowane są przez Stowarzyszenie NZS1980. Odbywają się w pierwszych dniach czerwca pod honorowym patronatem Wojewody Śląskiego, Marszałka Województwa Śląskiego, Ambasadora Republiki Czeskiej oraz Ambasadora Węgier. Biorą w nich udział uczniowie klas przedmaturalnych z Czech, Polski, Słowacji i Węgier. W bieżącym roku spotkanie odbywa się w terminie 5 – 7 czerwca. Poprzednie odbywały się latach 2011 i 2012.
Celem Spotkań jest umożliwienie młodym ludziom poznanie rówieśników z krajów Grupy, ich sposobów myślenia, kultur i historii sąsiednich narodów oraz sytuacji społecznej, politycznej i ekonomicznej w ich krajach. W czasie zajęć młodzież odkrywa zarówno różnice jak i podobieństwa między naszymi narodami oraz konieczność lepszego poznania.
Szkoły uczestniczące w projekcie, jak również poszczególni uczniowie, kontynuują zawarte kontakty i znajomości, zapraszając siebie nawzajem zarówno w ramach zorganizowanych wyjazdów grup szkolnych, jak i spotkań prywatnych.
Językiem obowiązującym Spotkań jest język angielski, co pozwala bez przeszkód komunikować się uczestnikom między sobą.
Dokumentacja dotychczasowych Spotkań dostępna jest w Internecie na stronie www.silesianmeetings.pl
Dotychczasowe Spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem mediów, zarówno regionalnych jak i ogólnokrajowych, które obszernie relacjonowały ich przebieg i efekty.
Program Spotkań zwyczajowo składa się z Sesji plenarnej w Sali Sejmu Śląskiego. Zebranych – oprócz uczestników Spotkania również uczniów katowickich liceów – witają przedstawiciele władz regionu i zaproszeni goście. Następnie uczestnicy przedstawiają przygotowane prezentacje dotyczące głównego tematu Spotkania. W roku 2011 temat ten brzmiał „Od Jałty do Wyszehradu”. W prezentacjach uczniowie przedstawiali dążenia społeczeństw swych krajów do wyzwolenia się z komunizmu. W roku 2012 tematem był wolontariat i uczestnicy prezentowali prowadzoną przez siebie i swoje szkoły działalność wolontaryjną. Uzupełnieniem sesji są wykłady zaproszonych gości, którymi dotychczas byli: ambasador Republiki Czeskiej – Jan Sechter, konsul USA – Newton J. Gaskill i kierownik ds. programowych Węgierskiego Instytutu Kultury – Gáspár Keresztes.
Konferencji, w czasie której prelekcje na temat wiodący Spotkania wygłaszają reprezentanci ambasad lub innych placówek krajów wyszhradzkich i polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Warsztatów, w których w mniejszych grupach i w lżejszej formie uczestnicy poznają siebie nawzajem. Dokonuje się to poprzez dyskusje, tworzenie prezentacji, obrazów, plakatów i ceramiki na temat wiodący Spotkania lub Grupy Wyszehradzkiej, wspólne śpiewanie piosenek i tańczenie tradycyjnych tańców czterech narodów. Hasło Spotkań: „Together we can do more” jest wspólnym dziełem uczestników, efektem warsztatów przeprowadzonych w czasie pierwszego Spotkania.
W tym roku uczestnicy zwiedzą ciekawe miejsca aglomeracji śląskiej. Program uzupełniają występy artystyczne, wieczory integracyjne oraz bardzo interesująca, edukacyjna gra miejska.
Tematem wiodącym tegorocznego Spotkania jest turystyka i gospodarka .
Udział w trzecim Spotkaniu potwierdzili m. in.: wojewoda śląski – Zygmunt Łukaszczyk, wicemarszałek województwa śląskiego –Aleksandra Gajewska, śląski kurator oświaty – Stanisław Faber, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka – Szulik , wiceprezydent Katowic Michał Luty, konsul Republiki Słowackiej w Krakowie - Tomáš Kašaj oraz kierownik ds. programowych Węgierskiego Instytutu Kultury – Gáspár Keresztes.
Wykłady wygłoszą prof. Teresa Żabińska z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz dr Piotr Stachurski z Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Moderatorami warsztatów będą pracownicy naukowi Uniwersytetu Ekonomicznego oraz Uniwersytetu Śląskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.