Facebook Google+ Twitter

Trzeciego maja obowiązkowo wywiesimy flagi?

Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie projekt ustawy, który przewiduje nałożenie na Polaków obowiązku wywieszania flagi narodowej w dni świąt państwowych - podaje TVP Info. Co ciekawe, za niedopełnienie obowiązku nie przewidziano sankcji.

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/patriotyzm_lokalny_to_brzmi_dumnie_80632.html / Fot. Krystyna WierzbickaPartia Jarosława Kaczyńskiego chce, by flagi wisiały na wszystkich budynkach. Na domach jednorodzinnych, jak i na popularnych blokach. Obowiązek miałby objąć także budynki przedsiębiorstw. Teraz obowiązek wywieszania flagi Rzeczypospolitej Polskiej spoczywa tylko na kierownikach instytucji państwowych.

Poseł PiS-u, Arkadiusz Czartoryski wyjaśnił w TVP Info, że ustawa zaproponowana przez partię opozycyjną na charakter wychowawczy. - Nowe przepisy mają pomóc w zachowaniu naszej narodowej tożsamości. Jesteśmy w Unii, do naszego życia przenika coraz więcej symboli europejskich. Być może już wkrótce nie będziemy mieli złotego, zniknęły szlabany na przejściach granicznych. Musimy dbać o flagę - wyjaśniał w rozmowie z TVP Info Czartoryski. Poseł zaznaczył, że nie będzie kar za brak flagi. - To byłby absurd - dodał na antenie deputowany.

Internauci na Forum portalu Gazeta.pl nie pozostawili suchej nitki na projekcie ustawy. Internauta kretu21 zwraca uwagę, że parlament ma ważniejsze projekty do przegłosowania, niż propozycję PiS-u. Użytkownicy marcini i pjaxz delikatnie zasugerowali, że za sprawą może stać branża włókiennicza. Sprawę podsumował krótko internauta fidelxxx: "Nie mam nic przeciwko, o ile Jaruś z Arkadiuszem zasponsorują osobom prywatnym flagi z własnej kieszeni, a nie z budżetu państwa."

***
Czy ów absurdem nie jest nakładanie na obywateli "(nie)obowiązku", który nie będzie egzekwowany? Czy w tym przypadku, nie lepiej zachęcać, niż... nakazywać? Co myślą o pomyśle PiS-u Czytelnicy Wiadomości24.pl? Zapraszamy do dyskusji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Agata Czerwińska
  • Agata Czerwińska
  • 28.04.2011 17:42

O tym, że PiS wprowadza jakąś ustawę o flagach dowiedziałam się w tej chwili, na tej stronie. (?)
Byłam przekonana, że taki obowiązek był zawsze. Nie mogę pojąć skąd tyle dyskusji i sporów? O co chodzi?

Przecież wystarczy przejechać się ulicami miast i miejscowości podczas jakiegoś święta. Wszędzie, zawsze wiszą flagi! Na budynkach i urzędach państwowych - to oczywiste, na autobusach, na latarniach wzdłuż głównych ulic ale również na blokach w osiedlach mieszkaniowych i domach prywatnych. I jest to normalne. I chyba ładnie wygląda, prawda? Więc o co chodzi???

Może pytanie nie powinno być w ogóle kierowane do ludzi mieszkających w blokach - bo na ich domu flagę wiesza administrator. I nie powinno być kierowane do ludzi młodych, którzy chętnie sponiewierają kolejny podrzucony temat mimo iż w ogóle ich nie dotyczy (bo nie mają jeszcze swoich domów).
A poza tym pojawił się kolejny powód żeby pokrytykować sobie PiS ;))) (od razu dodam, że nie jestem ich wielbicielką, nie mieszczą się w mojej świadomości, to banda popieprzonych fanatyków na czele z psycholem)
Mam 40 lat, wychowałam się w domu pod Warszawą. Ojciec zawsze wywieszał flagę i na wszystkich domach w okolicy wisiały flagi. Normalne. Natomiast nie normalną rzeczą było to, że wywieszona flaga 1.05. musiała zniknąć 3.05.! I pamiętam patrole milicji, które chodziły ulicami i wlepiały mandat za flagę lub jej brak w odpowiednim dniu. Takiego wspomnienia z dzieciństwa nie mają ludzie z bloków i roczniki młodzieży urodzonej po 1980r.
Więc co oni mogą komentować?
Ja mam teraz swój dom i będę wywieszać na nim flagę bo tak mnie wychowano. Bez żadnych wzniosłych i patetycznych powodów. Bez względu na to ilu sąsiadów to zrobi i czy będzie jakaś ustawa.Tak po prostu i z przyjemnością. I jestem dumna, że mam wreszcie swój dom, na którym mogę sama powiesić swoją flagę.

A ci wszyscy, raczej młodzi przeciwnicy i komentatorzy, którzy nie rozumieją potrzeby powieszenia flagi na SWOIM domu w święto, powinni z pretensjami zwrócić się do swoich rodziców, a nie do PiS-u!!! Takie rzeczy wynosi się z domu. Rodzice dają przykład swoim dzieciom. Prawdopodobnie młodzi z negatywnym podejściem tej sprawie są dziećmi urodzonymi w blokach, więc ich rodzice nie mieli jak dawać przykładu wieszania flagi na budynku (ona zawsze "sama" tam się pojawiała...)
Dobrze by tylko było żeby zdawali sobie z tego sprawę i nie zabierali głosu w kwestii, o której nie mają pojęcia. Dzieci moje i moich znajomych z sąsiedztwa nigdy nie będą miały takich dylematów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

infopol- popieram Twoje zdanie. W USA, czy Szwecji nikt się nie wstydzi swojej tożsamości, flagi są wszędzie i zawsze. I nie ma znaczenia czy taka partia czy taki prezes. Sądzę , że gdyby projekt takiej ustawy zgłosił ktoś inny to nie czekając na finał , już dziś byśmy mieli na ulicach biało - czerwono. Jesteśmy po prostu żałośni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No tak, w Polsce powinno się raczej zaproponować projekt ustawy, który... zakazywałby wywieszania flagi w święta narodowe. ;-) link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jaki prezes partii, taka partia i takie jej ustawy!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zwykły odwracacz uwagi od ważnych spraw. Rozumiem, że czasem warto się rozerwać, ale jedna Saba dziennie starczy :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Odniesie odwrotny skutek! Bez sensu!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie można nikogo przymuszać do patriotyzmu, można delikatnie zachęcić i myślę, że to byłoby skuteczniejsze (np. rozdanie flag do wywieszenia).

Komentarz został ukrytyrozwiń

To jest kolejny pomysł z serii "Jezus Chrystus Królem Polski" albo ustawa zastępująca preambułę do traktatu lizbońskiego. Równie dobrze możemy w prawie zapisać, że Polacy mają obowiązek znać cały poczet królów polskich i umieć wymienić ich w odpowiedniej kolejności. Po co wprowadzać martwe przepisy, które nic nie zmienią?

Może znajdzie się parę osób (czytaj: zagorzałych zwolenników PiS-u), którzy pomyślą: prezes Kaczyński tak chce, no to wywiesimy flagę. Ale to są akurat grupy społeczne, których - jak mniemam - do wywieszania flagi i tak nie trzeba zachęcać. Powiem więcej: przypuszczam, że gdyby ten pomysł przeszedł, to flag będzie nie więcej, tylko mniej, bo niektórzy na złość PiS-owi przestaną wywieszać.

Ciekawi mnie tylko, co z obcokrajowcami? Też mieliby formalny obowiązek wywieszać flagę polską?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.