Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12234 miejsce

Trzej Królowie, mirra, kadzidło i... Amber Gold

Złoto jest darem dla króla, kadzidło darem dla Boga, a mirra jest darem dla człowieka. Czyli dla Jezusa, bo on był trzema osobami w jednej postaci - to oficjalna interpretacja znaczenia darów Trzech Króli. Inna wersja mówi o trzech cnotach.

Te cnoty związane z bóstwem Odkupiciela, to cnoty wiary, nadziei oraz miłości. Czy to znaczy, że cnotą wiary jest złoto, nadziei kadzidło a miłości mirra? Złoto to symbol władzy, kadzidło bóstwa, a mirra jest symbolem natury człowieka. Obecnie Odkupiciela czcimy w Polsce misteriami, przedstawiającymi dwa główne wydarzenia związane z wiarą. Pierwszym (na razie) jest największe na świecie Misterium męki Pańskiej w Poznaniu. Napisałem na razie, ponieważ już dogania go, a niedługo i przegoni, Misterium Trzech Króli. Święto Trzech Króli to największe święto okresu Bożonarodzeniowego, i czasem nawet się zdaje, że Chrystus narodził się po to, aby królowie mogli przynieść mu dary. Tylko, że króli było trzech, a święto jest tylko jedno. Obecnie to nie jest żadna przeszkoda, i już w Krakowie pokazano nam trzy orszaki, a to znaczy, że niedługo polski episkopat wystąpi o trzy dni wolne od pracy, a każdy poświęcony innemu królowi. Lecz czy mamy pewność, że i trzy dni wystarczą? Czy nie potrzebny będzie i czwarty dzień, w którym królowie, już połączeni, razem udają się do dzieciątka?
Święto Trzech Króli to obecnie największe święto tego okresu. Dlaczego? Aby to zrozumieć trzeba po prostu przeczytać słowa napisane na stronie Archidiecezji Lubelskiej opisującej Orszak Trzech Króli, a opisuje go w ten sposób; "Jest rzeczą zastanawiającą, że drogę do Jezusa narodzonego w Betlejem znaleźli przede wszystkim pasterze i Mędrcy. Pasterze przeczuli Go sercem prostym i nieskażonym pychą. Mędrców przyprowadził twórczy niepokój i umiejętność czytania znaków. Tylko wielka prostota i wielka mądrość mogą się otworzyć na dar wiary”.

Dokładne przeanalizowanie tych słów pozwala zrozumieć pychę Kościoła. Pierwsi jak wiemy do szopki przybiegli pasterze, i przyszli tam z "sercem prostym i nieskalanym pychą". Jeżeli dalej czytamy, że; "Tylko wielka prostota i wielka mądrość mogą się otworzyć na dar wiary", to dlaczego Kościół nie czci tej prostoty nieskalanej pychą? Dlaczego nie odprawiamy misterium przybycia do szopy pasterzy, a tak hołubimy przybycie Trzech Króli? Odprawiamy te misteria, ponieważ to królowie pokazują majestat iście królewski, lecz uznający zwierzchnictwo Nowonarodzonego Boga. To królowie przedstawiający trzy kontynenty składając hołd Bogu uznają, że to on jest władcą wszystkich ludzi na świecie. To złoto, które przynoszą jako dar dla króla, jest jednocześnie symbolem władzy i dlatego jest jedną z cnót naszej wiary. Czy to, dlatego zapominamy o tysiącach biednych pastuszków traktując ich jak potulne owieczki, a tak bardzo czcimy Trzech Króli?

Złoto jest jednocześnie symbolem pychy, więc jeżeli czytamy, że; "Mędrców przyprowadził twórczy niepokój i umiejętność czytania znaków", to czy już wtenczas ci mędrcy, czytając te znaki przewidzieli, że nawet po ponad 2 tysiącach lat, papież jako następca św. Piotra domagał się będzie hołdów iście królewskich, od królów i prezydentów państw całego świata? Jeżeli; "Tylko wielka prostota i wielka mądrość mogą się otworzyć na dar wiary" to, dlaczego nie widzimy prostych kapłanów a widzimy dygnitarzy z "królewskim orszakiem"?


Jeżeli głównymi cnotami tej wiary jest złoto, kadzidło i mirra, to złoto czcimy bez względu na to skąd pochodzi. Czcimy je nawet wtedy, gdy ma dodatek Amber i razem brzmi to Amber Gold.


Dlaczego Amber Gold w części 2.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.